Лірика А. А. Ахматової

З ім’ям А. Ахматової в російській поезії зазвучав новий прекрасний неповторний голос. Увійшовши в літературу з поезією жіночої душі, вона відразу стала в ряд перших російських поетів. Мине небагато часу після виходу її першої збірки віршів “Четки”, і Осип Мандельштам напише, що ім’я Ахматової стає “символом Росії”.

У ранніх своїх віршах вона говорить від імені жінки, яка з трепетом чекає зустрічі з коханим.

Ти – сонце моїх пісень, Ти – життя моєї благодать.

З часом в її рядках, що говорили ніби про кохання, проступали

широкі простори, “товариські убога земля”, прекрасне місто на Неві. Неголосно, немов здалеку, дає про себе знати почуття батьківщини.

“Я бачу все. Я все запам’ятовую “, – писала вона. Ахматова навчалась “просто, мудро жити”.

А між тим почалася війна, і серце різав “удовиний плач по селу”. Понівеченої, принижуємо матір’ю бачилася її батьківщина, і від імені її дітей поетеса заклинала, благала: Щоб хмара над темною Росією Стала хмара у славі променів.

“Незрозумілий гул”, пронизана 100-річну стійкість речей, приводив її в трепет і сум’яття. Образи темних ополонок, дикого вітру

перетворювали її вірші в невиразні глухі пророцтва. Вона наче попереджала про насувалася катастрофи: За невідомому призначенням, За Неві иль проти течії, – Тільки геть від своїх могил.

Ахматова не знала, які випробування доля їй готує, але залишалася переконаною, що ніде не знайде раю поза рідної землі. Мені голос був. Він кликав утешно, Він говорив: “Іди сюди. Залиш свій край глухий і грішний, Залиш Росію назавжди”,

У цьому вірші немає розуміння революції, немає її прийняття, але гідно, пристрасно пролунав голос іншій інтелігенції, яка ходила по муках, помилялася, сумнівалася. Шукала вихід і робила свій головний вибір: залишалася зі своєю країною.

Але байдуже і спокійно Руками я замкнула слух, Щоб цієї промовою негідною Не занечистивсь скорботний дух.

А через п’ять років її голос несе відповідь тим, хто виїхав за кордон. Не з тими я, хто кинув землю На поталу ворогам. Жилося важко, але “лахміття сирітства” носила “як шлюбні ризи”. Голос глухнув у барабанному бою, під скреготом сталінських репресій.

У роки єжовщини Ахматова 17 місяців провела в тюремних чергах. Там всі говорили пошепки, але на запитання жінки про те, чи зможе вона все це описати, Ганна відповіла: “Чи зможу”.

Хотілося б усіх поіменно назвати, Так відняли список і ніде дізнатися. Для них виткала я широкий покров З бідних, у них же підслуханих слів. Вона пишається, що, як справжній поет: Я була тоді з моїм народом, Там, де мій народ, на жаль, був.

У ті роки, коли був спотворений образ батьківщини, коли для одних вона була – страх і страждання, а для інших – біль розлуки, поезія Ахматової ставала чином справжній Росії. Це голос не про батьківщину, це голос самої країни.

У роки Великої Вітчизняної війни під виття сирен звучали її слова: Не страшно під кулями мертвими лягти, Не гірко залишитися без даху над головою, – І ми збережемо тебе, російська мова, Велике російське слово!

Рядки її віршів, народжені горячім серцем, розклеювали на вулицях. вража прапор розтане, як дим, Правда за нами, ми переможемо. У знаменитій “Клятві”, написаної в 1941 році, від імені всіх поетеса вимовляє: Ми дітям клянемося, клянемося могил, Що нас скоритися ніхто не змусить!

Прийшла Перемога, і голос Ахматової звучить в ім’я життя. Їй аплодує Колонний зал Будинку Союзів. Але ось настав страшний 1946 рік. І впало кам’яне слово На мою ще живу груди.

Тепер головне – витерпіти, зміцнити віру, що це помилка, що правда восторжествує. Їй заборонили писати. Вона тримала рядки в розумі. З-під яких руїн кажу, З-під якого я кричу обвалу.

Ахматова продовжувала жити і вірила: Але все-таки почують голос мій. І все-таки йому знову повірять.

1966 рік. Її не стало. Але звучить над її улюбленою батьківщиною: Я – голос ваш, жар вашого дихання, Я – отраженье вашого обличчя. Марних крив марні тріпотіння, – Адже все одно я з вами до кінця.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Лірика А. А. Ахматової


визначення поезії
Лірика А. А. Ахматової