Лірична новела “Intermezzo” – “поема душі”

1908 рік – час найбільшого розгулу реакції. Щоденні сумні звістки разом із тяжкою працею і матеріальними нестатками підривали здоров’я М. Коцюбинського. “Тепер ледве волочу ноги, нерви зіпсовані вкрай”, – скаржився він у багатьох листах. Письменник прагнув самотності і відпочинку. Все це він знайшов у маєтку давнього знайомого Євгена Чикаленка, який запросив митця.

Спочатку природа викликає у нього майже відразу, бо дуже вже стомився письменник. Він бореться з цією утомою, щоб знову взятися за улюблену справу. За кілька днів

до від’їзду з Кононівки він починає писати “Intermezzo”: “…цілий ранок сидів на човні у болоті, серед комишів, робив студію”.

“Intermezzo” – це відповідь тим, хто прагнув позбавити літературу її великої суспільно-виховної сили. Заголовком твору стала назва невеликого музичного твору, що виконувався оркестром між частинами опери. У Коцюбинського інтермеццо – це перерва, перепочинок. Ліричний герой, залишивши місто, хоче відпочити серед природи. Але й тут суспільно-громадські питання не залишають його. Він бачить село, де розлогими ланами володіють пани, а мізерними клаптиками – селяни. Ліричний герой

страждає разом із народом. Його боляче вражає розповідь селянина про голодних дітей, про бажання забрати свою землю, за проведений у в’язниці рік. Ця розповідь наповнює душу героя обуренням, він не може більше знаходитися тут у самоті, а повертається в місто до активної боротьби. “Йду поміж люди. Душа готова, струни тугі, наладжені, вона вже грає…”, – говорить герой. Тож природа дала йому перепочинок, звільнила від утоми, дала відчути нерозривний зв’язок з народом, з його муками і стражданнями.

“В “Intermezzo” письменник з усією рішучістю і послідовністю виступив проти реакційних буржуазних теорій про “незалежність” митця від суспільства, – писав Л. Новиченко. – Для чесного митця неможлива втеча від суспільних справ, від визвольної боротьби, – говорив кожним рядком свого твору великий народний письменник”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Лірична новела “Intermezzo” – “поема душі”


кларнетизм ознаки
Лірична новела “Intermezzo” – “поема душі”