КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ

КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ (р. нар. невід. – 1704, м. Чернігів) – друкар, поет, художник, церковно-релігійний діяч.

Тісно пов’язаний з поетами кола Лазаря Барановича. Був ігуменом та архімандритом чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря. Автор багатьох присвят, передмов, малюнків до різних видань, творів релігійного характеру. Його перу належить також підручник з риторики. З віршованих творів зберігся тільки панегірик Лазарю Барановичу “Воскреслий Фенікс” (Чернігів, між 1682 – 1684 рр.), який складається з окремих віршів – сентенцій,

що прикметні своєю суто бароковою притчевістю й гіпертрофованою метафоричністю.

Після кривавого потопу, що затопив українську людність під час різних війн, Лазар Баранович встановлює мир і спокій. Він – Фенікс, який, подібно до голуба, що сповістив кінець всесвітнього потопу, теж зійшов з неба й провістив кінець кровопролиття. В панегірику також міститься ряд невідомих з інших джерел фактів з біографії Лазаря Барановича. Мова твору – польська та латинська, широко вживані образи з античної міфології.

Літ.: Попов П. Панегірик Кріцоновича Лазарю Барановичу – невідоме чернігівське видання 80-х років

XVII ст. // Ювілейний зб. на пошану акад. Д. Й. Баталія. К., 1927; Аполлонова лютня: поети XVII – XVIII ст. К., 1982; Шевчук В. О. Співці музи роксоланської в Чернігові: Києво-Чернігівський осередок поетів другої половини XVII – першої половини XVIII ст. // Шевчук В. О. Дорога в гасячу років: Роздуми, статті, есе. К., 1990.

О. Хоменко


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ


чи легко бути білою вороною зно твір
КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ