КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 75. КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”
Мета: навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова; розвивати мовлення учнів, естетичний смак; прищеплювати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра “Дощик”. Робота над скоромовкою
Діти
– Накрапає дощ (тихо);
– Дощ сильнішає (голосніше);
– Злива (голосно);
– Дощ слабшає (тихіше);
– Дощ припинився (читання припиняється).
Заболіло горло в горили –
Бо горила багато говорила.
2. Читай чітко, весело!
– Гей, Федької –
Питають люди, –
Чом заліз
У кропиву ти?
– А тому, що
З дідусем
Ми на пасіку
Ідем.
Там такі кусючі бджоли –
Гірш, ніж лікарські уколи.
Нажалю своє тут тіло, щоб не так
Од бджіл
Боліло!
К. Дяченко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
– Прочитайте, як ви замінили рядками з “Білого”
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Я крилатий і пухнастий,
Золотистий і смугастий,
Над лужком танок веду,
Дзвінко, весело гуду. (Джміль)
– Сьогодні ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту про джмеля (с. 79)
– Які звуки та образи виникли у вашій уяві?
– Який це звук – оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит. Цю ознаку перенесено на звук. Переносне значення слова оксамитовий – приємний, м’який.
– Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.
Фізкультхвилинка
Плів павутинку павучок –
І заболів йому бочок.
Встанем разом на хвилинку
Й проведем фізкультхвилинку.
Руки вгору, руки вниз,
Вліво, вправо повернись.
Сіли – встали, сіли – встали,
Кошенята заплигали,
У долоньки заплескали
І за парти посідали.
2. Опрацювання вірша В. Лучука “Дикий мак” (с. 79-80)
1) Робота над загадками.
– Відгадайте загадки і дізнайтеся, які квіти вибрав джміль. Знайдіть їх на малюнку.
– Наче сонця серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку… (ромашка).
– Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний… (мак).
2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
– Поміркуйте, як треба читати вірш.
– Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.
3) Виразне читання вірша учнями.
– Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?
– Оберіть відповідь:
А) був занадто цікавий;
Б) був невихований.
– Чому мак почервонів?
– Знайдіть у вірші риму.
3. Опрацювання тексту Зірки Мензатюк “Мак” (с. 79-80)
1) Виразне читання тексту вчителем.
– Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?
2) Виразне читання тексту учнями.
– Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?
– Що вам захотілося зробити, запам’ятати?
– Які образи квітки маку створено у прочитаних вами текстах?
– Закінчіть думку: “Мак хотів підслухати таємницю і від сорому.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що було найбільш цікавим?
– Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк “Мак”?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять вірш “Дикий мак”.
КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”
лікарські рослини ромашка для дітей
КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”