“Коли ти муж, будь мужнім…” Твір за віршем Ш. Петефі

Є таке образливе висловлювання: бути лялькою у чиїхось руках. А що ж в ньому образливого? Адже зі словом “лялька” у нас асоціюється гра.

Немає такої дівчинки, у якої серед іграшок не було б ляльки. Дівчатка вигадують їм імена, шиють одяг, “керують” діями своєї ошатної “доньки”. А як ми любимо ляльок-акторів! Є театри, які так і називаються: лялькові.

Там у спектаклях ляльок приводять у рух актори. Ці актори так і називаються: ляльковики. Проте бути лялькою у чиїхось руках дійсно образливо. Адже тут йдеться вже не про іграшку,

а про людину, її гідність. Що означає це висловлювання?

А те, що твоїми діями керує хтось заради досягнення своїх корисних цілей. І слабка людина мимоволі стає співучасницею непорядних вчинків, підкоряючись такому ляльковику. Ось чому великий поет Угорщини Шандор Петефі писав у своєму вірші: “Коли ти муж, будь мужнім, а лялькою – ніколи!” Ляльку, тобто безвільну людину, доля шпурляє туди-сюди. А коли у тебе є воля, наполегливість, ти не дозволиш будь-кому нав’язувати дії, які заподіють шкоду людям.

У своєму вірші Шандор Петефі дає чітку відповідь на питання, хто така відважна людина. Це насамперед та, яку

не лякає “долі собачий гавкіт”, яка сміливо крокує вперед, назустріч долі, життю. Що характерно для справжнього чоловіка, який не хоче бути лялькою у будь-чиїх руках? Такий чоловік не любить слова “герой”.

Для нього красномовнішими є справи. Він розбиває своїх ворогів, бореться з кривдою, створює майбутнє. А зробивши свою справу, як пише поет, зникає, наче вихор.

Про що свідчать ці слова? Про те, що справжній чоловік не творить добрі справи напоказ, він скромний, завжди відстоює правду, а якщо буде потрібно, за цю правду кров свою проллє.

Ø Дуже сильно звучать рядки про те, що краще сотню разів відмовитися від життя, ніж жити у безчесті. Шандор Петефі презирливо ставиться до тих, хто продався за “мирські блага”. “З торбиною, але на волі!” – нехай це буде твоїм девізом, пише поет, звертаючись до свого героя.

В заключній строфі Шандор Петефі порівнює свого героя з дубом, і це не випадково: дуб і в українського народу асоціюється з силою. Дуби довговічні, міцні, живуть понад сімсот років. Ураган вивертає з корінням дуб, але не може зігнути його.

Ось так і справжній герой, який ні за яких обставин не погодиться бути лялькою у будь-чиїх руках, ніколи не зігнеться, якщо потрапить під ураган долі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

“Коли ти муж, будь мужнім…” Твір за віршем Ш. Петефі


пример описания дома на английском с переводом
“Коли ти муж, будь мужнім…” Твір за віршем Ш. Петефі