Казка – “Легенда”

Від казки необхідно відокремити також легенду. Народ немає позначення при цьому жанру. Слово “легенда” – не народне, а церковно-латинское. Латинське legenda є множину причастя середнього роду, згодом неправильно сприйняте як слово однини жіночого роду .

Як быличка, і легенда мають своїм змістом вірування, але быличка – живі залишки народної дохристиянської релігії, легенда – християнської. Персонажами легенди є особи Старого й Нового завіту – Адам і Єва, Ілл-пророк, Соломон, Христос та її апостоли, серед яких осЫхж популярністю

користуються Петро Миколайович і Іуда, і навіть численні святі.

Але дійовою особою легенди може бути як божественні істоти християнської релігії. Ними можуть опинитись і люди, але люди, котрі вчинили будь-якої тяжкий гріх проти устоїв християнської моральності , або ж люди, взяті живими в інший світ, на небеса, до пекла тощо. буд.

Легенда відрізняється від казки як своїми дійовою особою, а й своїм ставленням до рассказываемому. Мета програми – не розважальна, а повчальна.

Легенда багато в чому близька до духовної віршу. Від казки вона вона й своїм походженням.

Легенда, відбиваючи християнську релігію,

могла з’явитися лише разом із християнством, т. е.

Порівняно пізно. Якщо ж вийти межі російського матеріалу, можна встановити, що легенда виникає у системі “единобожеских” релігій взагалі. Так, поруч із християнськими легендами можна казати про легендах мусульманських чи буддійських.

Російська легенда частково йде з Візантії, звідки до нас прийшло християнство. Чимало понять з легенд мають книжкове походження і схожі на апокрифами.

Всі ці особливості легенди зумовлюють і особливу поетику її. Закономірності тут інші, ніж закономірності казки.

Щоправда, легенда іноді виявляє таку ж композиційну систему, як і казка, а казці іноді близькі бувають повчальні, благочестиві тенденції. Проте пильна вивчення казки і саме пильна та детальне вивчення легенди покажуть, що ми тут маємо різні освіти. Афанасьєв був має рацію, коли поміщав легенди на свій збори казок і виділив в особливе збори “Народні російські легенди”.

Проте виділення легенд в особливий жанр визнається не усіма. Так, Аарне поміщає в свій каталог сюжетів казок, іменуючи їхні “легендарними казками”, передбачає їм сто номерів .

Монографічне вивчення окремих сюжетів покаже, які їх ставляться до казок, які до легендам, які решти жанрам. За зразок було я зупинюся на легенді про перші два великих грішниках. Вона стала грунтовно досліджували М.

П. Андрєєвим. Книжка Андрєєва вийшов із семінарської роботи у Казанському університеті під керівництвом проф. П. П.

Миндалева і було згодом розширено. Дослідження виконано методами фінської школи. Сюжет про суть двох великих грішниках була на той час відомий у 43 варіантах, у тому числі 37 належать слов’янським народам.

Людина зробив який-небудь тяжкий гріх.

Грішник – здебільшого розбійник, але й інші трактування. У окремих випадках цей сюжет перегукується з міфом про Едипі: не знаючи, що він ставить, грішник вбиває батька і одружується з своїй матері. Є такий випадок : причащаючись, грішник не ковтає проскуру, а випльовує її й стріляє у ній З проскури тече кров.

Найчастіше він, проте, страшний розбійник, який убив 99 людина, грабував монастирі, крав тощо. буд. У разбойнике раптом пробуджується совість.

Найчастіше це не викликає будь-яких приводів , але оповідачі дуже різноманітно мотивують таке пробудження. Він, наприклад, дізнається, яка кара чекає його за тому світі, чи, як і “Страшну помсту” Гоголя, вона може померти . Його смерть не бере і Земля так само.

Іноді його переслідують страшні сни тощо. буд.

У розпачі він іде до якомусь старцю чи отшельнику, щоб він навчив його, як отмолить гріх. Зазвичай старець вимагає цього эпитимию .

Є й інших форм эпитимии , але дана зустрічається найчастіше. Так було в покаянні грішник проводить багато років навчаються, проте головешка не проростає. І ось відбувається таке: повз нього проїжджає якась. більший грішник і він вбиває його. Саме тоді головешка проростає.

Хто ж цей другий, ще більшу грішник? Адвокат, мироед, продавець тютюну, купець, кулак, піп.

У білоруському варіанті розповідається так: “Йде і бачить: багато, багато людей на полі, орють, боронуют”. Тут треба додати, що усе відбувається щодня паски, який вважали першим найбільшим святом на рік, і тоді день працювати було неможливо. Цитую далі: “Што ж б означало?

– думає він, – першого дня Великодня, такии святасть, як і пташинки святкують, гнізд не в’ють, а ви тут народ хрещений мучиться”. Підходячи ближче, грішник бачить, що війт ходить між працівниками, кричить ними і поганяє їх батогом. Селяни плачуть і, але “війт реве як окаянний, батогом лупить”.

Грішник у середовищі бере камінь, жбурляє їх у голову війта і раскраивает йому череп. Про це вбивство йому прощаються попередніх. Він, нарешті, знаходить смерть, вмирає відразу, і душа його рятується Білоруський варіант, мабуть, одне з найбільш сильних.

Грішник рятується оскільки вбиває іншого, ще більше великого грішника.

Цей другий грішник – завжди барин-помещик, купець, кулак, мироед, доглядач тощо. буд. У українських варіантах це управляючий именьем, який палицею вдаряє на могилах, щоб померлих кріпаків зігнати на панщину. Є й інші випадки, але дана форма переважає. Дослідження М.

П. Андрєєва носить суто формально. Воно уникає ідейний зміст цієї сказки-легенды. Думка її досить зрозуміла.

Убити кріпосника – це не гріх, а заслуга, яку прощаються які завгодно, найстрашніші гріхи.

Ця думка пробивається крізь безліч споконвічно селянських традиційних поглядів на гріху, покаянні, порятунок душі у тому світлі. Цей сюжет немає світового поширення. Він породжена російської життям з її страшними формами кріпацтва, з релігійними уявленнями селянина та зростання обурення і протесту, що суперечать релігійним уявленням по суті, скасовують їх, чого селянин того часу, звісно, ще усвідомлював.

Цю легенду використовував також Л. М.

Толстой. Тут божий хрещеник винен у смерть людини і кається, поливаючи головешки. Повз нього тричі проїжджає великий грішник – страшний розбійник, яка співає веселих пісень, і музика пісні ці тим веселіше, що більше людей убив.

Але божий хрещеник не вбиває його, як у народній легенді і в Некрасова, а пручает і наставляє на шлях істини: він вмовляє її не занапащувати себе, а змінити своє життя. Цей другий грішник кається і ГЗК стає праведником Так Толстой по-своєму використовує народний сюжет для проповіді свого вчення про неспротив злу насильством, чого народної трактуванні час від.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Казка – “Легенда”


слово бумеранг
Казка – “Легенда”