ІВАН СЕНЧЕНКО

Іван Сенченко народився 1901 року в селі Натальївка (Шахівка) біля Червонограда на Полтавщині. Його батько Юхим, декласований через малоземелля селянин, був однаково і людиною села, і людиною міста, працюючи в Червонограді чорноробочим, садівником, білетером кінотеатру, церковним регентом тощо.

Іван Сенченко закінчив сільську і вищу початкову школу, а потім учителював у своїх рідних місцях. Навчався в Харківському університеті, працюючи водночас в редакціях харківських газет і журналів.

Перші літературні спроби І. Сенченка припадають

на час навчання в Харкові (у 1923 році були надруковані збірки оповідань “Навесні”, “Ярема Кавун”; у 1925 році вийшла у світ книжка віршів “В огнях вишневих завірюх”). Микола Хвильовий перший оцінив як слід талант Сенченка, залучив

Його до ВАПЛІТЕ і до найближчої співпраці в очолюваних ним журналах “ВАПЛІТЕ” (1927), “Літературний ярмарок” (1929), “Пролітфронт” (1930).

У своїх кращих творах (“Історія однієї кар’єри” та інші оповідання; “Подорож до Червонограда”; “Червоноградські портрети; “Дубові гряди”) Іван Сенченко увів у літературу свій Червоноград, немов Гоголь –

Миргород. Про Червоноградщину, – пише жартома Сенченко, – “при всій найбільшій охоті тяжко щось сказати, крім: я люблю тебе безотвітною любов’ю”.

Пізніше нахил до гумору проявився в Сенченка також у його історичній повісті “Чорна брама”, яка чимось нагадує “Кола Брюньйона” Ромена Роллана.

Кажуть, що життя Івана Юхимовича минуло між редакційним столом і домашнім робочим столом. Майже сорок років працював він у редакціях різних газет і журналів, готував до друку матеріали, а на власну творчість залишались вечірні години та вихідні дні.

До кращих творів письменника для дітей належать повісті “Руді вовки”, “Діамантовий берег”, збірки оповідань “Мої приятелі”, “Два дні з життя Женьки і Левка” та інші.

І. Сенченко відомий в літературі і як перекладач. Зайнявшись перекладацькою діяльністю ще в ранній період творчості (під час укладання хрестоматій), він переклав українською мовою багато творів російських письменників (О. Пушкіна, М. Гоголя, О. Горького та інших).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ІВАН СЕНЧЕНКО


тарас шевченко гайдамаки твору зно
ІВАН СЕНЧЕНКО