Іван Федорович Драч

Іван Федорович Драч народився 17 жовтня 1936 року в селі Теліжинцях Тетіївського району на Київщині. Найперший вірш семикласника Івана Драча було надруковано у районній газеті “Зміна” 8 травня 1951 року. Після закінчення середньої школи в Тетієві викладав російську мову та літературу в семирічці сусіднього села Дзвінячого, працював інструктором райкому комсомолу.

Відбув трирічну службу в армії і став студентом філологічного факультету Київського університету, який йому, вільнодумному студентові, не дали закінчити. П. Загребельний,

що був тоді редактором “Літературної газети” , взяв його на роботу у відділ поезії.

Великої популярності І. Драч набув поемою “Ніж у сонце” , яка була надрукована у “Літературній газеті” 18 серпня 1961 року з передмовою І. Дзюби. Першу збірку поезій видавництво “Радянський письменник” відхилило. Вона вийшла 1962 року у Держлітвидаві під назвою “Соняшник”.

У цій збірці поет зробив спробу модернізувати українську поезію, залучивши сучасну термінологію та реалії науково-технічного прогресу 1960-х років, і привернути увагу до простої людини з її щоденними потребами та проблемами.

Пізніше виходили

збірки “Протуберанці серця” , “Балади буднів” , “До джерел” , “Корінь і крона” , “Київське небо” , “Дума про вчителя” , “Шабля і хустина” , “Драматичні поеми” , “Київський оберіг” , “Храм сонця” та ін. Центральне місце у збірці “Храм сонця” посіла поема “Чорнобильська мадонна”, в якій поет відгукнувся на жахливу подію 1986 року, що чорною плямою позначилася на всьому подальшому житті України. І. Драч, поєднуючи лірику, сатиру та гротеск, спробував осмислити моральні й суспільні причини та наслідки атомної катастрофи.

І. Драч закінчив Вищі сценарні курси в Москві, працював у сценарній майстерні кіностудії ім. О. Довженка. Він є автором кіносценаріїв “Криниця для спраглих” , “Камінний хрест” , “Іду до тебе” тощо. За мотивами творів М. Гоголя І. Драч написав два кіносценарії – “Пропала грамота” та “Вечори на хуторі біля Диканьки” .

З середини 1980-х років І. Драч обирається до правління Київської організації Спілки письменників України, пізніше – його головою. З 1989 року – голова Народного руху України, з 1990 – депутат Верховної Ради, з 1992 – голова товариства “Україна”.

Поезія І. Драча є цілком оригінальною і новаторською. Для поета властива підкреслена увага до форми, до інтелектуального ускладнення образу, метафори, гіперболи тощо. Новаторство форми виявляється у використанні прийомів кінодраматургії у композиції поем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Іван Федорович Драч


панас мирний лихі люди
Іван Федорович Драч