ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою
Гра “Телефоніст”. Робота в групах
Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують
Дзюрчить у лісі джерело,
Вода дзеркальна в ньому.
Допомагає джаз лісний
Перебороти втому.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Галини Малик “Мавпині іменини”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо читати гумористичні вірші.
– Пригадайте твори Грицька Бойка.
– Які вони
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Грицька Бойка “Консультант”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він викликав?
2) Словникова робота.
Читання колонок згори вниз (“луною” за вчителем) і знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)
Ямки гною
Мерщій тинявся
Насипте знайшлося
Промовила консультант
– Доберіть синоніми до слів мерщій (миттю, швидко), промовила (сказала).
– Як ви розумієте значення слів консультант, тинявся, загін?
Консультант – той, хто дає консультації з питань свого фаху. Це слово походить від латинського слова consultanis – радник.
Тинявся – ходив сюди-туди без певної мети.
Загін – група людей, об’єднаних, організованих для спільних дій або для виконання певного завдання.
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– 3 якою інтонацією прочитаєте слова Мишка?
– З якою – Катюші?
4) Виразне читання вірша учнями.
– Кого назвали у вірші консультантом?
– Кому він давав консультації?
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Де працювали діти?
– Яка була пора року?
– Хто з дітей не працював?
– Які поради давав Мишко?
– Чи справді Мишко був таким спеціалістом? Доведіть словами вірша.
– Хто зумів дати Мишкові достойну відповідь?
6) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
7) Гра “Добери риму”.
Копали – … (садили).
Долоні – …(загоні).
Без упину – … (глину).
Людо – … (не буде).
Катюша – … (груша).
8) Робота за ілюстрацією.
– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?
– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
9) Робота в групах.
Складання продовження вірша.
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Миколи Сингаївського “Сміх для всіх”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
2) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, яким тоном і з якою інтонацією будете читати вірш?
– Як зумієте передати характер вірша?
3) Виразне читання вірша учнями.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Що зробив дідусь?
– Що обіцяє нам сміх?
– Кого він лякає?
– Як ви розумієте слова “сміхом дошкуляти”?
– Доведіть, що вірш має жартівливий характер.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Який характер цих творів?
– Який настрій панував сьогодні на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Чи уважно ти читав?” (с. 173).
ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ
дорога що нікуди не вела
ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ