Горе від розуму характеристика образу Молчалин Олексій Степанович

Молчалин Олексій Степаныч – головний негативний персонаж комедії, амплуа безглуздого коханця; сердечний друг Софії, в душі що зневажає її; тінь Фамусова, антагоніст Чацкого, чиїй полум’яній балакучості невигідно протиставлена молчалинская безсловесність . Переведений Фамусовым з Твері, завдяки його протекції отримав чин колезького асесора; числиться “по архівах”, але фактично перебуває особистим, домашнім секретарем “благодійника”; тут же, в комірці, і живе. М.

Неухильно наслідує батьківський заповіт : “догоджати

усім людям без изъятья – / Хазяїну / Начальникові / Слузі його / Собачці двірника, щоб ласкавою була”. У сцені балу він послужливо вихваляє шпіца старої Хлестовой, своячки Фамусова – чим заслуговує на її прихильність. (Але не повага: під час роз’їзду – Д. 4, явл. 8 – Хлестова зневажливо вказує М.

На його місце – проміжне між секретарем і слугою : “ось комірка твоя, / Не потрібні проводи, спробуйте, Господь з тобою”; М. не ображається.

У розмові з Чацким , що вирішив розібратися, чим же М. полонив Софію, той формулює свої життєві правила – “Помірність і акуратність”; “У мої літа не повинне сміти

/ Своє судження мати”. Ці погляди повністю відповідають неписаній московській нормі.

Упродовж усієї комедії повторюється один і той же сюжетний мотив падіння; Чацкий, ледве з’явившись у будинку, розповідає про те, як по дорозі “падав багато разів”; Зубоскал пригадує історію про княгиню Ласовой, “наїзницю, вдову”, що днями розбилася в пух і “для підтримки” що шукає тепер чоловіка; потім, під час балу, Репетилов повідомляє про своє падіння: “сюди поспішаю, / Хвать, об поріг зачепив ногою / І розтягнувся на повний зріст”. Але тільки падіння М. з коня (д. 2, явл.

7), при звістці про яке Софія втрачає почуття, “римується” з “зразковим” падінням фамусовского дядька Максима Петровича : “Впав він боляче – встав здорово”. Ця паралель остаточно вписує М. в ту незмінну московську традицію, проти якої повстає Чацкий.

Але, повторюючи траєкторію падіння Максима Петровича, М., у свою чергу, теж наділений сюжетним двійником, що повторює його негативні риси в ще вульгарнішому і пониженому виді. Це Антон Антоныч Загорецкий – “людина світський, / Запеклий шахрай, шахрай”, якого в суспільстві терплять лише за те, що “майстер зробити” послугу.

Необхідністю невпинно “угождать” породжений і роман М. з Софією, в якому він слухняно виконує запропоновану нею роль платонічного поклонника, готового ночі безперервно читати з коханою романи, слухати тишу і висловлюватися не на властивій йому “міщанській” мові , але на літературно-салонному, “карамзинистском” мові безмовних жестів і витончених почуттів. (Так що його прізвище, що “говорить”, прочитується двояко: вона вказує і на роль закоханого “мовчальника” в сюжеті Софії.

) Цей роман не переслідує і не може переслідувати “кар’єрні” цілі; М. не розраховує заслужити таким чином ще більшу прихильність Фамусова. Навпаки, він ризикує в результаті таємного “роману” втратити його розташування. Але відмовитися від “догоджання” дочки “такої людини” він не в змозі. І, випробовуючи неприязнь до “плачевної нашої кралі”, набирає вигляду коханця – оскільки їй так завгодно.

І тому, можливо, прав Чацкий, який в мить “викриття” М. уїдливо помічає: “Ви помиритеся з ним, після роздуму зрілого. / Себе крушити, і для чого! / Подумайте, завжди ви можете його / Берегти і сповивати, і спосылать за справою. / Чоловік-хлопчик, чоловік-слуга, з жениных пажів – / Високий ідеал московських усіх чоловіків”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Горе від розуму характеристика образу Молчалин Олексій Степанович


жіночі образи в гобсек
Горе від розуму характеристика образу Молчалин Олексій Степанович