ГАВАТОВИЧ (ГАВАТ) ЯКУБ

(17.03.1598, Львів – 17.06.1679, там само) – польсько-український письменник і культурно – освітній діяч.

Народився в незаможній сім’ї польських міщан. Навчався у різних львівських школах, закінчив Ятеллонський університет (1615) і одержав ступінь бакалавра. Викладав у м. Кам’янці-Струмиловій (тепер Кам’янка-Бузька Львівської обл.). Згодом висвятився на ксьондза, жив у містечках Вишняки й Бережани. Був учасником оборони Львова від нападу турків (1669). Автор низки польськомовних віршованих і прозових творів на теологічну тематику й перекладів

з латинської мови: “Казання” (1629), “Школа терпіння” (1640), “Зеркало духовної любові” (1645) та ін. Написав віршовану трагедію на біблійний сюжет “Трагедія, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя, посланця божого” (Львів, 1619), поставлену на ярмарку 29 серпня 1619 р. в Кам’янці-Струмиловій. Після другої та третьої дії трагедії виконувалися дві українські інтермедії – “Продав кота в мішку” і “Найкращий сон”. Ці твори є найранішими з відомих на сьогодні публікацій українських інтермедій.

Питання про належність пам’яток цього драматургічного жанру Я. Гаватовичу й досі залишається

не з’ясованим. Дослідники, зокрема М. Гудзій, Л. Махновець, висунули серйозні аргументи на користь того, що автором інтермедій був не Я. Гаватович, а хтось із вихованців чи учителів західноукраїнських шкіл. Інтермедії після другої і третьої дії значно переважають за художнім рівнем інтермедії після першої та четвертої дії, написані польською мовою, що належать, безсумнівно, самому Я. Гаватовичу. В основі інтермедій, поданих до другої і третьої дії п’єси, лежать сюжети, які були здавна поширені у світовій літературі та активно побутували в українській словесності. Вони пройняті неповторною українською ментальністю й наповнені яскравим національним колоритом. Тенденція зниженого, травестійно-гумористичного зображення Бога, неба, раю та пекла у другій інтермедії генетично пов’язана з народною сміховою культурою, була продовжена й розвинена в подальші періоди розвитку літератури. Основна частина віршів першої і друга інтермедія написані восьмискладовим силабічним віршем живою, народною мовою з помітною домішкою діалектизмів.

Літ.: Павлик М. Якуб Гаватович (Гават), автор перших руських інтермедій з 1619 р. // ЗНТШ. 1900. Т. 35-36; Махновець Л. Є. Інтермедії до драми Якуба Гаватовича // Рад. літературознавство. 1962. № 3.

С. Денисюк


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ГАВАТОВИЧ (ГАВАТ) ЯКУБ


сторінками історії україни
ГАВАТОВИЧ (ГАВАТ) ЯКУБ