Ганна Кареніна

Лев Толстой

Ганна Кареніна

Частина перша

“Всі щасливі сім’ї схожі один на одного, кожна нещаслива сім’я нещасна по-своєму. Все змішалося в будинку Облонськіх”. Степан Аркадьіч зраджує своїй дружині Доллі з гувернанткою-француженкою. У них з Доллі шестеро дітей, Доллі сильно споганіла від цього, і йому здавалося, що його вільна поведінка повинна бути сприйнята дружиною спокійно. Доллі ж заявляє, що має намір виїхати з дітьми до матері. Навіть телеграма із звісткою про приїзд сестри Степана Аркадійовича Ганни (по чоловікові

Кареніной) не сприяє примиренню подружжя. Степан Аркадійович або Стіва працює начальником одного з присутствених місць в Москві, заробляє небагато.

На службі він несподівано зустрічає старого знайомого Костянтина Льовіна. Їм обом близько тридцяти п’яти років, вони знайомі з дитинства.

Льовін приїхав робити пропозицію Киті Щербацкой, молодшій сестрі Доллі. Льовін з дитинства закоханий в сам будинок Щербацких, який для нього наповнений поезією і таємничістю. У Москві Льовін зупиняється у свого старшого брата по матері Сергія Івановича Кознишева, ділової людини. Вони згадують про свого третього брата Миколу,

який відійшов від сім’ї, опустився, марнотратив стан і став пити. Льовін радиться з Облонськім, чи є у нього шанси отримати згоду на брак з Киті, і Стіва підбадьорює його. Льовіну важко зважитися, йому його відчуття представляється особливим, а Киті – незвичайною дівчиною. Киті вісімнадцять років.

Її батьки ради були б бачити чоловіком Киті Льовіна, але за Киті починає залицятися молодий офіцер граф Вронській, і симпатії матері відразу переходять на нового претендента на руку Киті. Стіва повідомляє про це Льовіну. Той відправляється пояснитися з Киті, і вона йому відмовляє. Сам же Вронській не збирається одружуватися. Він ніколи не знав сімейного життя, батька не пам’ятав, мати, блискуча світська жінка, мало займалася дітьми. До Киті він має ніжні почуття, але не більш того.

На інший день після пояснення Киті і Льовіна Облонській і Вронській зустрічаються на вокзалі. Стіва чекає приїзду сестри Ганни, Вронській – матері. Обидві жінки їхали разом. Ганна вражає Вронського з першого погляду. “Блискучі, такі, що здавалися темними від густих вій, сірі очі доброзичливо, уважно зупинилися на його обличчі, неначе вона визнавала його, і негайно ж перенеслися на натовп, що підходив, як би шукаючи когось. У цьому короткому погляді Вронській встиг відмітити стриману жвавість, яка грала в її особі і пурхала між блискучими очима і трохи помітною усмішкою, що згинала її рум’яні губи.

Неначе надлишок чогось так переповнював її істоту, що мимо її волі виражався то в блиску погляду, то в усмішці”.

Пока Кареніни і Вронськіє знаходяться на пероні, п’яний залізничний сторож падає під потяг. Ганна пропонує допомогти вдові, і Вронській дає двісті рублів. Стіва просить Ганну помирити його з дружиною. Ганні вдається переконати Доллі не покидати Стіву, тому сприяє і та обставина, що Доллі нікуди виїхати (матері вона не потрібна, інших покровителів або доходів у неї немає). Ганна нагадує Доллі, як любив її Стіва, запевняє, що надалі брат вже не оступиться. В гості до Облонськім приїжджає Киті. Вона полонена Ганною, її умінням себе подати, легкістю рухів, поетичним відношенням до життя. Увечері заїжджає Вронській, але, побачивши Ганну, відмовляється зайти. Всім це здається дивним.

На балу Киті бачить Ганну. Та в чорному платті, що підкреслює достоїнства її фігури. Вронській танцює з Киті вальс. Незабаром Киті помічає, що Вронській приділяє підвищену увагу Ганні, а та упивається своїм успіхом. Киті відмовляє іншим кавалерам, але Вронській танцює тільки з Ганною.

В кінці балу Ганна як би ненавмисно оголошує, що завтра виїжджає додому до Петербургу. У потягу вона бачить Вронського. Він признається, що відправився услід за нею. На пероні в Петербурзі Ганна помічає чоловіка. Він підсвідомо неприємний їй. Олексій Олександрович набагато старший за дружину, він займає високий пост в міністерстві, вважає за краще не розповсюджуватися про свої відчуття. Все його життя максимально впорядковане, що йде врозріз з темпераментною натурою Ганни. У них є восьмилітній син Сережа. Він радісно зустрічає матір, батька ж небагато боїться і соромиться.

День Олексія Олександровича Кареніна розписаний по хвилинах. Служба віднімає практично весь його час, але, проте, він вважає своїм боргом стежити за новинками літератури, подіями в політиці, вивчає філософські і богословські твори. Мистецтво чуже його натурі, хоча він чудово утворений і вважає для себе можливим судити про поезію, музику і ін. Вронській, опинившись в Москві, має намір вести світське життя і відвідувати ті будинки, де майже напевно зможе зустріти Кареніних.

Частина друга

В кінці зими в будинку Щербацких збирається врачебний-консиліум. У Киті підозрюють початок туберкульозного процесу, причина якого – нервовий зрив. Всі домашні знають, що проблема в тому, що Вронській “жахливо обдурив” надії Киті, тому ухвалюється рішення про виїзд на лікування за межу, оскільки дівчині настійно необхідна зміна обстановки. Ганна і Вронській часто бачаться в будинку двоюрідної сестри Вронського княгині Бетсі Тверськой. Вже багатьом в світлі відомого про їх взаємну симпатію, а Бетсі спеціально влаштовує їм побачення. Єдиний, хто нічого негожого не знаходить в тому, щоб Ганна зустрічалася з Вронськім і проводила з ним багато часу на очах у суспільства, – сам Каренін.

Ганна несподівано вимагає, щоб Вронській відправився до Москви і вибачився у Киті. Друзі будинку починають натякати Олексію Олександровичеві, що його дружина поводиться не відповідно до пристойності, це зачіпає Кареніна, і він затіває розмову з Ганною, яка ні до чого не приводить, Ганна все підряд заперечує і прикидається, що не розуміє, що розсердило чоловіка. Нарешті відносини Ганни і Вронського переходять від платонічного ваблення до фізичної любові. Ганні соромно, їй здається, що все кінчено, і вона знову і знову нагадує Вронському, що у неї нічого не немає, окрім нього. Їй сняться сни про те, що у неї два чоловіки, і обидва пестять її.

Льовін, віддалившись в свій маєток, багато уваги приділяє господарюванню, вникає в подробиці добрива грунту, стани справ на скотному дворі, сівби. Він укладає вигідні угоди з купцями і взагалі показує себе вельми дбайливим господарем. До нього приїжджає Стіва Облонській, який нічого не розповідає йому про долю Киті. Друзі разом полюють, і Льовін все ж таки вивідує у Стіви подробиці хвороби Киті і планів Щербацких. Стіва звинувачує Льовіна у відсутності належної наполегливості і боязкості перед суперником, жаліє, що Льовін не боровся за руку Киті, а відразу ж відступив.

В Петербурзі ж назріває скандал, оскільки є багато людей, охочих полихословити з приводу зв’язку Ганни і Вронського. Графиня Вронськая також не схвалює поведінку сина, оскільки перебування в Петербурзі (де він може постійно бачитися з Кареніной) заважає його кар’єрі. Вронському ж дуже заважає Сережа, син Ганни, який часто стає перешкодою їх відносинам. Вронській наполягає на тому, щоб Ганна залишила чоловіка і сина і стала жити з ним як дружина. Ганна ж відмовляється тим, що чоловік ніколи не дасть їй розлучення, а на положення коханки вона не згодна. При цьому Ганна постійно твердить, що не може жити в брехні, проте продовжує одурювати чоловіка.

Втім, їй і самою небажано берегти свою таємницю, і вона хоче розповісти все чоловікові, щоб між ними стало все ясно. Відчуття ж Олексія Олександровича, для якого суспільний скандал рівносильний кінцю кар’єри і який вважає за краще жити умовностями (тобто брехнею з погляду Ганни), її абсолютно не займають.

На скачках із-за невірного руху Вронського кінь під ним падає і ламає хребет. Ганна під час скачок не зводить погляду з нього. Побачивши Вронського на землі, Ганна з головою видає себе: кидається, голосно ахає, не помічає, що чоловік пропонує їй виїхати, наводить на Вронського бінокль, голосно ридає. Тільки дізнавшись, що наїзник неушкоджений, вона абияк заспокоюється. На шляху додому вона повідомляє чоловіка про те, що полягає в любовному зв’язку з Вронськім, а Олексія Олександровича боїться і ненавидить. Каренін вимагає дотримання зовнішніх умовностей, і негайно виїжджає.

Щербацкие подорожують. На водах вони знайомляться з мадам Шталь, російською пані, що пересувається на колясці, і Варенькой, дівчиною, яка за нею залицяється. Варенька завжди зайнята справою, завжди комусь допомагає, залагоджує конфлікти. Варенька – приймальна дочка мадам Шталь. Вона дуже подобається Киті, і та близько сходиться з цією діяльною і жалісливою персоною. Киті розповідає Вареньке про історію з Вронськім, та утішає і заспокоює її, закликаючи більш зважено відноситися до перипетій долі, запевняє, що випадок Киті далеко не єдиний, Киті намагається послідувати прикладу Вареньки і поухажівать за хворим художником Петровим, але накликає на себе підозри дружини Петрова.

До того ж з’ясовується, що мадам Шталь не встає вже десять років не тому, що небезпечно хвора, а тому, що погано складена (короткі ноги). Киті видужує, і Щербацкие їдуть до Москви.

Частина третя

Сергій Іванович Кознишев приїжджає в село до Льовіну відпочити. Він виявляє, що брат запросто спілкується з селянами, розбирається в господарстві. Брати ведуть довгі бесіди про народ, про необхідність освіти, причому з’ясовується, що кабінетний реформатор Кознишев стикається з наполегливою протидією з боку практика Льовіна. Під час косовиці Льовін працює нарівні з мужиками; він немов відпочиває у важкій фізичній праці, йому дуже подобається працювати на землі.

По сусідству з маєтком Льовіна (Покровськоє) розташовано село Облонськіх Ергушово, куди виїжджає Доллі з дітьми, щоб скоротити витрати. Будинок абсолютно не облаштований, а сама Доллі приходить у відчай від величезної кількості господарських проблем, що повалилися на неї. Її відвідує Льовін, робить необхідні розпорядження, що дуже виручає Доллі і дозволяє швидко налагодити побут і порозумітися з прислугою.

Вдячна Доллі повідомляє його, що запросила до себе погостювати на літо Киті. Їй хочеться помирити сестру з Льовіним, але він признається Доллі, що робив пропозицію Киті, яку вона відкинула. Доллі максимально делікатно прагне вселити йому, що не все ще втрачений, і що йому не треба вважати себе ображеним. Каренін намагається сам себе переконати, що злочин Ганни не повинен вибити його з рівноваги, що йому треба продовжувати жити як ні в чому не бувало, що що трапилося – проблема дружини, що не він перший і не він останній обдурений чоловік. Він вирішує не битися на дуелі, підкоряючись голосу розуму, не затівати судовий процес, який тільки нашкодить його бездоганній репутації.

Він не ревнує Ганну, він обдумує можливість роздільного мешкання, але приходить до висновку, що цим тільки посприяє “розбещеності” дружини, і вирішує, що оптимальний варіант – жити як раніше, тільки не поважаючи Ганну.

Каренін упевнений, що з часом роман кінчиться, і його відносини з дружиною відновляться. Він надсилає Ганні ввічливий лист, в якому висловлює висновки, до яких прийшов, обіцяє колишню матеріальну підтримку, роз’яснює необхідність збереження сім’ї, – в першу чергу, ради Сережі. Ганна ж, одержавши лист, поводиться досить імпульсний. Вона вирішується, узявши Сережу, піти від чоловіка, наказує укладати речі, але потім розпаковує їх. Вона розуміє, що не зможе нехтувати світлом і тим способом життя, який звикла вести, але і не готова до ролі коханки, гірко плаче, ставить сама собі питання, де чується виключно “я” і т. д.

Вронській має намір розібратися з своїм положенням. В першу чергу, він залагоджує грошові справи і з’ясовує, що доходи його слід не збільшувати (на Ганну, наприклад), а урізувати. Тут з’ясовується, що Ганна вагітна. Вронській стоїть перед необхідністю виходу у відставку. Ганна чекає від нього рішення, але вже готова по першому його слову кинути і чоловіка, і сина і піти з Вронськім. Вона признається (без жодного приводу) чоловікові, що не може нічого змінити, а той заявляє, що ігнорує її, і знов вимагає поводитися пристойно. За Льовіна сватають дочку предводителя повіту Свіяжського.

Під час візиту до Свіяжському Льовін висловлює свої міркування щодо необхідності господарювання в Росії на російський, а не на іноземний зразок, враховувати особливості характеру російських селян і робочих.

Він не упевнений в корисності шкіл, тому що школи не піднімуть економіку: “Школи не допоможуть, а допоможе такий економічний пристрій, при якому народ буде багатшим, буде більше дозвілля, – і тоді будуть і школи”. Він вважає, що селян треба зацікавлювати в успіху господарства, більше платити ім. Льовін починає раціонально організовувати своє господарство. Реформи Льовіна зустрічають нерозуміння з боку селян. Господарство віднімає так багато сил і часу, що Льовін навіть не звертає уваги на приїзд Киті в Ергушово.

Частина четверта

Кареніни продовжують жити в одному будинку, Ганна як і раніше бачиться з Вронськім. З нею все частіше трапляються напади ревнощів, а Вронській починає холонути до неї. Ганна скаженіє тому, що чоловік залишається абсолютно спокійний зовні, їй хочеться, щоб він убив її, але припинив би її “муки”. Ганна постійно повторює і Кареніну, і Вронському, що скоро помре (від пологів). Одного разу Каренін стикається з Вронськім на крильці свого будинку, примушує дружину пояснитися з ним, оголошує, що переїздить до Москви і забирає Сережу, Каренін прямує до адвоката, щоб дізнатися, чи можливе розлучення, але зрозумівши, що для процесу необхідно обнародувати любовні листи його дружини, вирішує не починати тяжбу.

Він виїжджає до Москви.

В гостях у Облонськіх Киті знов зустрічається з Льовіним. Там же присутній і Каренін. На спроби Доллі поговорити з ним про примирення з Ганною він холодно відповідає, що не бачить такої можливості. “Пробачити я не можу, і не хочу, і вважаю несправедливим. Я для цієї жінки зробив все, і вона затоптала все в грязь, яка їй властива”. Киті проводить з Льовіним весь вечір. Вони розуміють один одного з півслова, освідчуються в коханні (пишуть крейдою перші букви слів пояснення). Фактично Киті дає згоду вийти за Льовіна і запрошує його зробити пропозицію її батькам. Ті схвалюють вибір дочки. Починається підготовка до весілля.

Каренін отримує від Ганни телеграму, в якій та пише про близьку кончину і благає його приїхати. Знаючи характер Ганни, Олексій Олександрович вирішує, що це – прийом, але все таки пускається в шлях. У будинку він застає Вронського, що плаче, і розгублену прислугу, Ганна народила дівчинку, але сама знаходиться при смерті (пологова лихоманка). Вона марить, але приходивши в свідомість зве чоловіка, називає його святим, просить вибачення. Каренін пояснюється з Вронськім, говорить, що все пробачив Ганні. Вронській віддаляється, їде додому і вирішує застрелитися, але тільки ранить себе. Потім він вирішує відбути до Ташкента, але просить дозволу заздалегідь побачитися з Ганною. Ганна залишається жити.

Поки все в будинку обертається навколо неї, Олексій Олександрович встигає і налагодити медичний догляд за нею, і облаштувати новонароджену (знайти годувальницю і ін.). Ганна видужує, але впадає в апатію, а чоловік нічого не робить, щоб змінити умови її життя (і не відвіз, і не дає розлучення). Облонській робить розмову з Кареніним, знов заговорює про розлучення. Каренін у нестямі тому, що його в черговий раз втоптують в грязь – після всіх його великодушних вчинків. Він погоджується дати розлучення. Вронській не їде до Ташкента, а разом з Ганною і маленькою Ганною виїжджає до Італії. Олексій Олександрович залишається з Сережей один.

Частина п’ята

У будинку Щербацких повним ходом йдуть приготування до весілля. Льовіну дуже подобаються “щасливий клопіт”, він навіть постить і сповідається, чого не робив багато років. Священикові він признається, що сумнівається в існуванні Бога; а той закликає його ради майбутніх дітей все ж таки увірувати. Священик відноситься до Льовіну по-доброму, не вимагає від нього клятв, і Льовін з чистою душею чекає дня вінчання, радіючи, що йому не доведеться брехати. Обряд вінчання описується дуже урочисто. Льовіну все представляється незвичайно величним, він вдячний священикові, що знайшов потрібні слова, щасливий, що що стоїть поряд Киті відчуває те ж саме, що і він.

В той же вечір молоді виїжджають в село. Спочатку недосвідчене подружжя ніяк не може пристосуватися один до одного – дрібні сварки і дрібні ревнощі отруюють їх щастя. Через три місяці вони повертаються до Москви, і життя їх налагоджується. Вони отримують звістку про те, що брат Льовіна, Микола, при смерті, з ним живе жінка (з вуличних), яка у міру сил піклується про нього. Киті вирішує їхати разом з чоловіком. Їй вдається швидше порозумітися з Миколою, якого відразу розташовує до неї її щирість і співчутливість, тоді як в суспільстві самого Костянтина Микола відчуває себе незатишно. Микола капризний, він вмирає довго і болісно. Самопочуття Киті теж псується.

Доктор визначає вагітність.

Вронській з Ганною подорожують по Європі. Ганна умовляє себе бути винуватим по відношенню до чоловіка, але, не дивлячись на всі старання, не відчуває і тіні провини. Їй хочеться бачити Сережу, і вони з Вронськім повертаються до Петербургу. Там їх чекає насторожене відношення світла, яке не бажає прийняти їх назад. Ганна вирішує в що б те не стало побачитися з сином в день його народження. Олексій Олександрович “не міг ніяк примирити своє недавнє прощення, своє розчулення, свою любов до хворої дружини і чужої дитини з тим, що тепер було, тобто з тим, що, як би в нагороду за все це, він тепер опинився один, зганьблений, висміяний, нікому не потрібний і всіма що зневажається”.

Він щосили прагне забутися, піти з головою в роботу, здаватися незворушним, але приходить у відчай від свідомості своєї щонайповнішої самоти. Всі жінки йому осоружні, друзів у нього немає, всі родичі померли. Його починає часто відвідувати графиня Лідія Іванівна, яка прагне підтримати його і підбадьорити, бере на себе обов’язки облаштування побуту Кареніна. Вона вселяє Кареніну думка про необхідність пол-ной ізоляції Сережі від Ганни і оголошує хлопчикові, що його мати померла. Проте незабаром Лідія Іванівна одержує від Ганни лист, де та просить сприяти в пристрої побачення з сином. Графиня пише відповідь в образливому для Ганни тоні, відмовляє їй.

Додатково до всього, Олексія Олександровича перестають просувати по службі, хоча він як і раніше активний і діловитий.

Каренін намагається налагодити контакт з Сережей, займається особисто його освітою, але не може знайти до хлопчика підхід. Сережа все більше замикається в собі, нудьгує по матері, усвідомлюючи, що повинен любити батька, не може примусити себе бути тому вдячним. В день народження Сережі Ганна обманним шляхом проникає в будинок чоловіка. Сережа дуже радий їй, він признається, що ніколи не вірив в її смерть. Входить Каренін, і Ганна біжить геть, так і не віддавши Сереже куплені для нього іграшки. Ганні нудно узаперті, і вона, всупереч радам Вронського (який підозрює, що це до добра не доведе), відправляється в театр. Одна з пані, Картасова, ображає Ганну, заявляючи, що ганебно сидіти поряд з Кареніной.

Хоча більшість присутніх сходяться на тому, що це злобна і негідна витівка, скандал забезпечений. Повернувшись додому, Ганна у всьому звинувачує Вронського.

Частина шоста

Доллі гостить в Покровськом у Киті. Приїжджає і Варенька, вона піклується про Киті. Брат Льовіна Сергій Іванович надає Вареньке знаки уваги. Всі чекають пропозиції Кознишева, він сам довго готується, але так і не наважується зробити його. Приїжджає Стіва з приятелем Весловськім, який починає залицятися за Киті. Обидва вони викликають активне роздратування в Льовіне, і він виставляє Весловського з свого будинку. Доллі відправляється відвідати Ганну в маєток Воздвіженськоє, де та живе з Вронськім і дочкою Ганною.

Ганна як і раніше хороша собою, вона багато уваги приділяє своєму гардеробу, їздить верхи. До своєї дочки Ганна досить байдужа, не знає безлічі тих дрібних, утомливих і чарівних подробиць виховання маленької дитини, якими все життя жила Доллі. Вронській влаштовує сучасну лікарню, пристрасно захоплюється господарством. Ганна вникає в його справи, у міру здібностей допомагає йому, починає писати книгу для дітей. Мало хто відвідує їх, тому обидва вони дуже вдячні Доллі за її вчинок. Серед іншого Ганна радісно повідомляє Доллі, що більше не зможе мати дітей. Вона не хоче погано виглядати і бути вагітній, тобто хворий.

Вона мріє тільки про пристрасну любов Вронського, розуміючи, що він не зацікавлений в її нездужаннях і може кинути її. Про розлучення Ганна вже і не думає, на дочку звертає мало уваги, але хоче повернути Сережу, якого, разом з Вронськім, любить.

Вона вивчає по книгах і журналах питання архітектури, агрономії, конезаводства, добиваючись значних успіхів, так що сам Вронській часом звертається до неї за порадою. Той же все частіше відчуває, що Ганна обвиває його “невидимими мережами”, в нім все сильніше прокидається жадання незалежності. Він виїжджає на губернські вибори. Ганна наважується зробити над собою зусилля і не докучати Вронському бурхливими сценами ревнощів і рясними сльозами. Проте вона вистачає ненадовго. Вона пише Вронському суперечливий лист про хворобу Ганни, де то вимагає приїхати негайно, то приписує, що сама приїде до нього, У відсутність Вронського вона починає приймати морфін.

Вронській повертається і відразу відкриває обман. Йому неприємні сцени, його обтяжують нескінченні з’ясування відносин, він і сам вже не хоче розлучення Ганни з Кареніним.

Частина сьома

Льовіни переїздять до Москви. Костянтин наносить візити, ходить в театр і скрізь відчуває себе однаково не в своїй тарілці. У числі інших він відвідує і Ганну з Вронськім. Ганна прагне справити враження на Льовіна, той милується нею. Киті звинувачує його в тому, що він закоханий в Ганну (як колись Вронській). Льовін обіцяє надалі уникати суспільства Кареніной.

У Киті починаються пологи. Льовін переляканий на смерть, йому шалено шкода дружину, що мучиться, він вже не хоче дитини і молиться тільки про те, щоб Киті залишилася жива. Все закінчується благополучно. У Льовіних народився син Дмитро. Поділа Стіви Облонського знаходяться в жалюгідному стані. Він намагається через Кареніна клопотати про підвищення окладу, але той вважає його порожнім працівником, хоча погоджується “замовити слівце”. Олексій Олександрович Каренін разом з графинею Лідією Іванівною відвідує засідання якогось “містичного” суспільства.

Ганна все більше мучиться від безпричинних ревнощів, від ізоляції, від охолоджування Вронського. Вона поводиться все більш імпульсний і егоїстично, чим ще сильніше відштовхує коханого від себе. Вона то просить вибачення, то зображає ображену гордість, то знов погрожує померти, то обсипає Вронського пристрасними ласками. Вронського коробить від розмов про любов, якої вже майже немає, йому неприємні вісті про згоду Кареніна на розлучення. Ганна мріє покарати Вронського за його холодність (нехай навіть в збиток собі), їй просто необхідні бурхливі виявлення відчуттів, чого давно вже не спостерігається в її обранцеві.

Душевна рівновага загублена нею остаточно, вона суперечить сама собі, не знає, чого хоче, не може залишатися удома одна, кидається, плаче, пише Вронському безглузді записки. Ганна їде до Доллі, сподіваючись отримати від тієї участь і утіху, але застає у Облонськіх Киті. Як би ненавмисно Ганна помічає, що Льовін був у неї і дуже їй сподобався. Не заставши будинку відповіді від Вронського, Ганна повністю занурюється в хворобливі і незв’язні думки про загиблу любов. Пригадавши, як в день знайомства з Вронськім у них на очах потяг роздавив людину, Ганна їде на вокзал і кидається на рейки.

Частина восьма

Каренін забирає маленьку Ганну. Щаслива Киті ростить Мітю, якого Льовін також дуже любить. Льовіни віддають Доллі частина їх маєтку для поправки матеріального положення сім’ї Облонськіх. Вронській виїжджає до Сербії. Льовін, що багато роздумував про Бога, приходить до думки про те, що “безперечний прояв божества – це закони добра


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Ганна Кареніна


твір на тему мій шевченко
Ганна Кареніна