Фільм Сергія Бодрова “Кавказький бранець”

Чеченська війна. Безсумнівно, у душі кожного з нас ще живі спогади про цю трагічну сторінку в історії нашої країни. Фільм Сергія Бодрова “Кавказький бранець”, що розповідає про долю двох російських солдатів, що потрапили в полон до чеченських бойовиків, ще раз нагадує нам про неї й змушує задуматися над тим, як огидна й дивовижна війна, наскільки далека вона людській свідомості.

У той же час фільм вражає нас прекрасними людськими відносинами між героями, які подібні до квітки, що распустились на бойовище. Сюжет “Кавказького бранця”

зрозумілий і близький всім людям. Такі сюжетні ситуації характерні для багатьох фільмів Бодрова.

Наприклад, у його картині “СЕР” хлопчик біжить із виправної колонії, щоб знайти свого батька. Подивившись попередні роботи Сергія Бодрова , ми можемо відзначити, що цей режисер, показуючи сувору правду життя, дивиться на своїх героїв з теплотою й любов’ю. Такий же погляд ми можемо без праці вловити й в “Кавказькому бранці”.

Багатьом критикам фільм здався занадто м’яким, що уникає показу кривавої реальності війни в Чечні або побуту Російської армії. Дійсно, у ньому немає звірств, немає ефектних батальних

сцен. Це пояснюється тим, що задум режисера полягав у створенні картини взаємин двох російських солдатів і чеченців, у полон до яких вони потрапили. Творців стрічки надихнуло однойменний твір Лева Миколайовича Толстого. Імена персонажів – Жилін, Діна, Абдул-Мурат, деякі сюжетні моменти взяті з “Кавказького бранця” Толстого, тому й сам фільм носить таку назву.

Режисеру треба традиції класика, що сходить до “Війни й миру”, з його запереченням війни й убивства. Головні герої фільму – рядовий Жилін і прапорщик Олександр. Перший – кинутий у пекло війни призовник-новобранець, другий – професіонал-найманець. Обоє, поранені в бої, попадають у полон до чеченця Абдул-Мурата. Син Абдула перебуває в полоні в росіян, і старий хоче домовитися з комендантом табору про обмін полоненими.

Під час невдалої спроби втечі Олександра вбивають, Жилін залишається один. Мати Жиліна, вражена тим, що трапилося з її сином, приїжджає до коменданта й домовляється про обмін. Але її зусилля виявилися марними: сина Абдули застрелили російські солдати, коли той намагався втекти. Картина показує, як і чому виникає жахлива нескінченність кровопролиття. Одна кров спричиняє іншу, одна смерть – наступну.

На цьому будується сюжет. Цим він рухається, поки хто-небудь не знайде в собі сили зупинити, розірвати порочне коло. Абдул-Мурат знаходить у собі сили не мстити, не вбивати. Бачачи, що його дочка Діна любить Жиліна, старий зберігає йому життя.

Але фінал фільму захмарюється страшною картиною: росіяни бомбардувальники летять бомбити аул Абдули.

“Кавказький бранець” Сергія Бодрова – це фільм не тільки про війну, але й про любов. Юні герої фільму – Жилін і Діна – це Ромео й Джульетта в умовах війни на Кавказі, що розділив уже не два роди, а два народи. Стрічка мала великий успіх на кінофестивалі в Канні, де одержала приз ФИБРЕССИ й приз зрительских симпатій.

На фестивалі “Кинотавро в Сочі фільм визнаний гідним Гран-прі, а Олег Меньшиков, виконавець ролі Олександра, і Сергій Бодров-младший, що виконав роль Жиліна, одержали приз за кращу чоловічу роль.

Знявши в ролі Жиліна свого сина, Сергій Бодров-старший знайшов прекрасного партнера для Олега Меньшикова, а картина стала для режисера більше значної, особистої. Беззахисні очі солдата Жилі на, у яких ми не бачимо ні однієї ноти фальші, інтуїтивно вгадана Сергієм Бодровим – младшим пластику компенсують відсутність у фільмі філософських глибин і эстетических поривів. У сильному акторському ансамблі блищить Олег Меньшиков, що приніс у фільм ноту оптимізму й життєрадісності.

Завдяки майстерності оператора Павла Лебешева ми побачили Кавказ із його пейзажними красами й місцевими обрядами. При всій видимій простоті у фільмі є те, що з’єднує його компоненти: це внутрішня природність, відповідність психологічним і духовним реаліям нинішньої Росії,


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Фільм Сергія Бодрова “Кавказький бранець”


3 літературні казки
Фільм Сергія Бодрова “Кавказький бранець”