ФЕДЬКОВИЧ ЮРІЙ
ФЕДЬКОВИЧ ЮРІЙ (08.08.1834, с. Сторонець-Путилів, тепер м. Путила Чернівецької обл. – 1 1.01.1888, Чернівці) – письменник, редактор, публіцист, педагог.
Син спольщеного управителя поміщицьких маєтків Адальберта Гордииського де Федьковича та Анни з дому православного священика Ганіцького. Хрещений за латинським обрядом, одержав ім’я Осип Домінік; і згодом, перейшовши в православ’я, став Юрієм. Виховувався в атмосфері давнього гуцульського села, зачарований піснями й казками сестри Марії’. Світлу згадку в житті юнака лишив “молдовський”
У 1846 – 1848 рр. навчався в Чернівецькій німецькій нижній реальній школі.
1852 р. під тиском батька вбрав мундир рекрута, змінивши його згодом на оберлейтенантський. Пережите в війську стало згодом значущим художнім матеріалом; “болі, тугу, надії й розчарування рекрутського та вояцького життя оспівував він так, як ніхто інший” (І. Франко). Користувався в літературній праці спершу німецькою мовою (збірка “Gedichte”, 1865), не розпрощався
Гуманістичне неприйняття мілітаризму тут поєднується з почесністю обов’язку “осударю служить в уланськім наборі”. Поеми “Новобранчик” і “Дезертир”, які І. Франко назвав “короною всієї поетичної творчості Юрія Федьковича, вирізняються національно-патріотичним пафосом; автор віщує краще майбутнє “Україні – матері”.
Чернівецька пора (1859 – 1861) прикметна входженням у коло української інтелігенції. Результатом стала публікація перших українських віршів Юрія Федьковича в брошурі “Слово на слово до редактора “Слова” (1861). Наступного року вийшла збірка “Поезії Іосифа Федьковича”, яка принесла авторові популярність. Перейнявши національні ідеали “Кобзаря”, романтичну віру в силу слова, визволення слов’ян (“Оскресни, Бояне!”), письменник підніс вірність Україні (“Мій сардак”) і любов до “малої батьківщини” (“Буковина”), остеріг усіх “мучителів народу” (“Посланіє на Україну”). Яскраво романтичні характерами й подіями є епічні писання “Довбуш”, “Юрій Гінда”, “сміливою і революційною” (І. Франко) – поема про повстання 1848 р. “Лук’ян Кобилиця”. Художній світ Юрія Федьковича включив і заперечення світу, в якому бракує християнської любові до ближнюю (“Пречиста Діво, радуйся, Маріє…”), релігійний компонент (пісня “Марія” – про Пречисту), кришку зрадників України (“Сему-тому, хто цураєсь свою дому”) та її ворогів, у тому числі “москвофілів” і царя (“Страж на Русі”), пейзажні та інтимні акорди, вияви солідарності збройної боротьби південних слов’ян проти турків. Автор збірок “Поезїї” (Коломия, 1867 – 1868) і “Дикі думи” (Львів, 1877) культивував жанр мініатюри – “Окрушки”, тематично циклував вірші, що було новим, створив цікавого наскрізного ліричного героя – “гуцула – невіра” легіня Марка. Був байкописцем, укладачем збірок “Руський лірник”, “Проскура”, “Коляда” та ін.
Як прозаїк дав імпульс “народовським” письменникам, розробляючи тему народного життя, творячи образ гордого й волелюбного гуцула. Часті в нього трагічні любовні колізії, зумовлені філософією серця, яке “годі навчити”, гарячими “природними” натурами (Василь, Ілаш – “Люба-згуба”, Іван і Василь – “Серце не навчити”), незіпсованими душею. Автор поетизує, дещо ідеалізуючи, гуцульські села і їхніх мешканців, вірних “старим руським порядкам”. За цією ознакою образ Гуцульщини протиставлений навіть великій Україні, якою “орудував хто хотів та все їй своє набивав”; у верховинських легінів до різних асиміляторів “справа швидка: з креса та в груди”. Специфіку “Повістей Юрія Федьковича”, виданих М. Драгомановим 1876 р. у Києві, становить місцевий колорит, характери, вірні кодексові гірської честі, ліро – драматичний психологізм. Декотрі з цих рис перейшли в оповідання про військо і жовнірів (“Штефан Славич”, “Сафат Зінич” та ін.), у яких найвищим моральним принципом піднесено ідеальну дружбу й солідарність вояків -“камратів” – гуцула Шовканюка, словака Баї, зукраїнізованого німця Тайвера (“Три як рідні брати” – фактографічне оповідання). У цих творах усе тієї ж романтичної напруги пристрастей розкривається й осуджується влада бездушних офіцерів, цивільних осіб.
Проза письменника розробила мотиви родинного життя (трагедійне оповідання “Хто винен?”), баладні колізії (“Стрілець”), виявила свій експериментальний характер у мініатюрі “Співанка”, набула характеру педагогічного анекдоту в оповіданні “Опришок”. У нарисі “Кобзар і жовнярі” белетристичними засобами відтворено потяг простих військовиків до Шевченкового слова як до відроджуючої національний дух купелі. Еволюція Федьковича-епіка в 80-х роках тяжіє до історизму (пригодницьке оповідання “з козацького життя” “Панич” осуджує кровопролиття) та казковості (“Лелії Могила, або Довбушів скарб”, “Максим Чудатий”), Оповідання “Жовнярка” (1887) передає тріумф “вічно морального закону”, коли “добре перемагає, а все погане і зле гине”: розкрадачів громадських грошей сільського старшину і писаря арештовано. Художня проза Юрія Федьковича, продовжуючи й вивершуючи регіональну традицію (повісті М. Устияновича, новели – казки М. Шашкевича) і типологічно “впадаючи” в загальноукраїнський ансамбль “етнографічної інколи”, є свого роду святковою візитівкою Буковини, цінна гуманістичною увагою до народного життя, типами “героя – правдолюба” – “дорогим матеріалом для спізнання людської душі” (С. Єфремов), майстерністю асоціативної поетики (у нього краєвид може бути засобом вистудіюванім українства, як-от: “Пливе Дністер тихий, як той руський народ, широкий, як його думка, глибокий, як його рани”), багатством мовних ресурсів.
Значне місце у творчому доробку Юрія Федьковича посідає оригінальна й перекладна драматургія. Вже з мелодрами “Керманич, або Стрілений хрест” (прозою – 1876 р., віршова редакція – 1882 р.) дія концентрується навколо символічного предмета, ставленім до якого навіть формує долю персонажів. П’єса прикметна також моментом гуцульського месіанізму: прийде час, і заклятий у Сокільську скелю король Гуцул устане й поверне українські славу та волю.
Романтична монументальна трагедія “Довбуш, або Громовий топір і знахарський хрест” мала 3 редакції, в тому числі німецькомовну, яку німецький поет і видавець Е. Нойбауер ставив вище за Шіллерового “Вільгельма Телля”. Вихідною й визначальною в творі є влада “щирого нашого гуцульського серця” над Олексою, з яким пов’язується складна любовна інтрига. Остаточно його загибель через ревниву Дзвінку знаменує крах мінливої донжуанівської природи. Розкриття змагання народу за визволення від польської шляхти і єзуїтів урівноважене в трагедії боротьбою персонажів за володіння то пором (метафористичний відповідник влади) і хрестом (езотеричних знань), що завело автора вбік від об’єктивної основи довбушівської теми. Показове розв’язання проблеми польсько-українських стосунків: попри інтриги єзуїтів і їхнього годуванця-секретаря перемагають “святі завіти: Що рус і лях одної нені діти!” Архаїчна трагедія високого стилю має 1700 ямбічних віршів, демонструє багатство гуцульського діалекгу.
Історична трагедія “Хмельницький”, побудована на засновку протистояння між Богданом і московським послом Бутурліним, має характер “твору для читання”. Гетьман, порівняно з Довбушем, більше зосереджений на всенародних справах, але надто пасивний і рефлексійний.
Драматург здійснив ряд переробок п’єс інших авторів. Нa Буковину перенесено дію твору німця Е. Раупаха (“Запечатаний двірник” як комедія ситуацій показує посоромлення “фудульного” сільського війта) та “Приборкання непокірної” В. Шекспіра (“Як козам роги виправляють”). Переклав українською “Гамлета” й “Макбета”, а також драму Р. Готшаля “Мазепа”. Невідома доля оригінальної п’єси Федьковича “Мазепа”; нереалізованим залишився задум п’єси “Гонта”. Є в спадщині драматурга “іграшка в одній дії” “Так вам треба!”. Останні роки письменника позначені самотністю, пригасанням літературних інтересів. Захоплений астрологією та окультними науками, написав німецькою мовою кабалістичні твори.
“Жива, правдива” (І. Франко) спадщина “буковинського Кобзаря” – визначне явище пошевченківської літератури. Значний слід полишив Юрій Федькович і на громадській ниві як редактор часопису “Буковина”, укладач “Букваря” та інших видань, як освітній діяч. Значення його художнього набутку полягає не тільки в створенні яскравих романтичних образів, а й у відкритті іномовному читачеві Гуцульщини. Не лише в наданні імпульсів вітчизняній словесності (розвинутих І. Франком, О. Кобилянськохо, О. Маковеєм, Марком Черемшиною, Є. Ярошинською, Г. Хоткевичем), – а й у тому, що, відданий син свого народу, він присвятив перо кращому майбутньому України.
Літ.: Юрій Федькович у розвідках і матеріалах. К., 1958; Пазяк М. М. Юрій Федькович і народна творчість К., 1974; Українка Леся. Малорусские писатели на Буковине // Українка Леся. Зібр. творів: У 12 т. К., 1977. Т. 8; Франко І. Осип – Юрій Федькович: Кілька слів по поводу 25-літнього ювілею його літературної діяльності // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1982. Т. 27; Франко І. Перше повне видання творів Федьковича // Там само; М. Й. Юрій Федькович. К., 1984; Бондар М. П. Юрій Федькович // Історія української літератури XIX ст.: У 3 кн. К” 1996. Кн. 2.
В. Погребенник





ФЕДЬКОВИЧ ЮРІЙ
пісні літнього циклу
Related posts:
- ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ – Осип Домінік Гординський де Федькович – Біографічні відомості – Письменник – Автор Юрій Федькович (повне ім’я і прізвище – Осип Домінік Гординський де Федькович; ім’я Юрій письменник прибрав у зрілому віці) народився 8 серпня 1834 р. в с. Сторонець-Путилів (тепер смт Путила Чернівецької обл.). Батько його –...
- Юрій Федькович – “буковинський Кобзар” Демократичний рух на західноукраїнських землях у 60-х роках XIX століття був передусім пов’язаний із діяльністю Юрія Федьковича. Письменник утверджував волелюбні ідеї, захищав соціальні й національні інтереси свого народу. Ю. Федькович народився у 1834 р. у...
- Трагедія цісарською жовніра (за оповіданням “Три як рідні брати”) – ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ 9 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ Трагедія цісарською жовніра (за оповіданням “Три як рідні брати”) З іменем Юрія Федьковича пов’язане не лише зародження на Буковині літератури на народній основі, а й подальше утвердження українського письменства,...
- Лук’ян Кобилиця – Юрій Федькович Юрій Федькович (1834-1888 pp.) “Лук’ян Кобилиця” Це твір про ще одного народного ватажка. Поема містить відвертий заклик до боротьби (громадою підійматися за прадідівську правду). Революційний пафос, викривальний дух поеми, спрямованої проти цісарського режиму, підняли поета...
- Трагедія українського селянства (за поезією Ю. Федьковича “Пречиста Діво, радуйся, Маріє!”) – ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ 9 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ Трагедія українського селянства (за поезією Ю. Федьковича “Пречиста Діво, радуйся, Маріє!”) Тодішні критики називали Юрія Федьковича “закарпатським Шевченко”. Так, постать Федьковича – одна з найвизначніших постатей української поезії. Цей...
- Творчий шлях – Юрій Федькович Юрій Федькович (1834-1888 pp.) Творчий шлях Літературний доробок письменника склали понад 400 поезій, співанок, балад, дум і поем, більше 60 повістей, оповідань, новел та інших жанрів малої прози. Першими друкованими творами Федьковича були німецька балада...
- Нива – Юрій Федькович Юрій Федькович (1834-1888 pp.) “Нива” У цій поезії автор називає себе наслідувачем життя і творчості Кобзаря. Він, як і Шевченко, служить трьом ідеалам: Вірі, Надії і Любові. Звертаючись до свого духовного батька, поет висловлює сподівання,...
- Життєвий шлях – Юрій Федькович Юрій Федькович (1834-1888 pp.) Життєвий шлях Юрій Федькович (повне ім’я і прізвище – Осип Домінік Гординський де Федькович; ім’я Юрій письменник взяв у зрілому віці) народився 8 серпня 1834 року у селі Сторонці-Путилові, на Буковині,...
- Юрій Федькович Юрій Федькович (1834 – 1888) Вагоме місце в загальноукраїнському літературному процесі 60-80-х років належить поетичному, прозовому, а також драматургічному доробку Юрія Федьковича. Творчість його, прикметна людинолюбним моральним пафосом, увагою до незвичайних психологічних станів героя, виразністю...
- Юрій Федькович, Історія української літератури XIX ст. століття Вагоме місце в загальноукраїнському літературному процесі 60,-80-х років займає поетичний, прозовий і певною мірою драматургічний доробок Юрія Федьковича. Творчість його, прикметна людинолюбним моральним пафосом, увагою до незвичайних психологічних станів героя, виразністю й дохідливістю слова мала,...
- Зображення селянської взаємопідтримки у творі “Три як рідні брати” – ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ 9 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ Ю. Федькович жив і писав на Буковині у той час, коли вона належала Австро-Угорській імперії. Батько майбутнього письменика був управителем поміщицького маєтку, а мати його була простою гуцулкою. Від...
- Драматизм і трагізм прози Юрія Федьковича – ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ 9 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ Юрій Федькович написав понад 60 прозових творів: повістей, оповідань, казок, жартів. У цих творах знайшли відображення родинно-побутові проблеми буковинських селян; безправ’я пригнобленого чиновниками та куркулями трудового народу; трагічна доля...
- ЗОЛОТА КІСОЧКА – ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ЧИТАННЯ – Юрій Федькович УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ЧИТАННЯ Юрій Федькович ЗОЛОТА КІСОЧКА Була то раз одна вдовиця-стариця1 та мала лиш одним одну доньку. Але та їй донька була така красна, як сонечко, а коси мала золоті,...
- Повістка Повістка – невеликий епічний твір (повість, оповідання, оповідь, розповідь, переказ). Термін поширився у другій половині XIX ст. Ним називали окремі свої оповідання Ю. Федькович, М. Коцюбинський, А. Кримський, І. Франко та ін. А оповідання “Серце...
- ТРИ ЯК РІДНІ БРАТИ – ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ Скорочено (Повість) І Іван Шовканюк – головний герой повісті, згадує своє життя, як його, двадцятилітнього хлопця, забрали в цісарську армію. Хлопець ледве-ледве випросився на три дні додому, щоб попрощатись із рідними. Мати з сестрами плакали, лише...
- Три як рідні брати скорочено – Юрій Федькович Іван Шовканюк – головний герой повісті, згадує своє життя, як його, двадцятилітнього хлопця, забрали в цісарську армію. Хлопець ледве-ледве випросився на три дні додому, щоб попрощатись із рідними. Мати з сестрами плакали, лише старший брат...
- ДРОГОБИЧ ЮРІЙ ДРОГОБИЧ ЮРІЙ (спр. – Котермак; бл. 1450, м. Дрогобич, тепер Львівської обл. – 04.02.1494, Краків) – поет, філософ, астроном. Походив із родини ремісника Михайла Котермака. На думку дослідників, середню освіту здобув у Дрогобичі і Львові....
- ЮРІЙ ЗЕЛЕНИЙ (ЗЕЛЕНИЙ ЮРІЙ) ЮРІЙ ЗЕЛЕНИЙ (ЗЕЛЕНИЙ ЮРІЙ) – у південних українських племен міфічний образ-тотем весни, бог рослинності. Свято відбувалося в кінці весни як знак священного пошанування довколишньої природи. Свято Ю. 3. було своєрідним табу на вирубування дерев. (За...
- І ТРАПИТЬСЯ Ж ТАКЕ… – ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО Літературне читання 3 клас СВІТ ПРОЗИ Оповідання ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО І ТРАПИТЬСЯ Ж ТАКЕ… Від самого ранку купалися за лісом сірі хмари і все погрожували звідти своїм холодним подихом: ху-у-у… – Тікай, Мишку, – гукали всі,...
- Винничук Юрій Юрій Павлович Винничук – український лінгвіст, журналіст, письменник, редактор. Юрій Винничук народився 18 березня 1952 року у Івано-Франківську. Його батько був лікарем Івано-Франківської обласної лікарні, мати – інженером-економістом. Освіту отримав у Прикарпатському університеті імені В....
- ПТАХИ – НАШІ ДРУЗІ. ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО “СМІЛИВА ЗОЗУЛЬКА” II семестр ОПОВІДАННЯ СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ Урок 100. ПТАХИ – НАШІ ДРУЗІ. ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО “СМІЛИВА ЗОЗУЛЬКА” Мета: поглиблювати навички роботи над оповіданнями; розвивати різні способи і види читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати...
- ТА САМА МИШКА – ЮРІЙ ЯРМИШ Літературне читання 2 клас – Віра Науменко ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ Скринька казок українських письменників ЮРІЙ ЯРМИШ Український письменник Юрій Ярмиш народився на Дніпропетровщині. Він є автором оповідань і казок для дітей, які перекладено п’ятнадцятьма мовами світу....
- Трагедія цісарського жовніра З іменем Юрія Федьковича пов’язане не лише зародження на Буковині літератури на народній основі, а й подальше утвердження українського письменства, вихід української літератури на світовий рівень. Вплив Юрія Федьковича на літературний процес Західної України був...
- ЮРІЙ ЯРМИШ Народився Юрій Феодосійович у Дніпродзержинську на Дніпропетровщині в сім’ї учителів. Дитинство його пройшло на берегах Славути і на Уралі, а шкільні роки – серед розкішної природи Карпат. Міцно вкарбувалися в пам’яті хлопчика розповіді великого знавця...
- СМІЛИВА ЗОЗУЛЬКА – ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО Літературне читання 2 клас – Віра Науменко З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ ОПОВІДАННЯ ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО Юрій Старостенко народився в Білорусії. Змалечку майбутній письменник захоплювався красою рідної природи. А коли у віці одинадцяти років разом з батьками переїхав...
- ЮРІЙ ТАРНАВСЬКИЙ Юрій Тарнавський народився 1934-ого року в місті Турка на Бойківщині. Його мати була учителькою, а батько учителем і директором школи. До 1939-ого року він провів дитячі роки у Польщі, біля Ряшева, а відтак в Україні...
- ХТО ЦЕ ТАКИЙ? – ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО Літературне читання 3 клас СВІТ ПРОЗИ Оповідання ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО Юрій Старостенко зізнавався: “Коли я пишу для дітей про нашу прекрасну природу, я відчуваю, що знайшов своє місце в житті”. Письменник народився в Білорусі, але в...
- ЮРІЙ КРУГЛЯК Народився Юрій Михайлович Кругляк на хуторі Варуни, що на Полтавщині, у сім’ї сільських вчителів. Його дитинство пройшло на Донеччині, в селищі Пантелеймонівні, куди згодом переїхала сім’я. Батьки змалку прилучили Юрка до художнього слова. Вищу освіту...
- Талант світового масштабу Юрій Яновський Відомо, що живописець, перш ніж написати картину, створює десятки, а то й сотні ескізів, зарисовок з натури. Далеко не всі вони потім будуть використані при остаточному компонуванні полотна. Можливо, саме таким “не використаним” при шліфуванні...
- ДИВА В ПРИРОДІ. ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО І ТРАПИТЬСЯ Ж ТАКЕ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати уявляти написані картини, розмірковувати над текстом; розвивати уяву, асоціативне мислення, мовне чуття; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Прочитай,...