Езоп – засновник жанру байки

ЕЗОП Давньогрецький напівлегендарний байкар. Ім’я Езопа зустрічається у працях історика Геродота , який повідомляє, що Езоп жив на острові Самосі, був рабом з фізичними вадами, згодом став вільний, писав байки. Збірник Езопа містить 426 байок, написаних прозою. Твори його стислі, мораль досить пряма і лаконічна. Наприклад, мораль байки “Крук і Лисиця” така: “Ця байка стосується нерозумної людини”. Традиції, започатковані Езопом, збереглися: персонажами байки виступають звірі, рослини, предмети; про головну проблему говориться не

прямо, а через інакомовлення ; у байці завжди є мораль – повчальний висновок.

Сюжети Езопа у І ст. н. е. використав римський поет Федр і зробив їх віршовими, пізніше цей жанр розробляли француз Ж. Лафонтен, росіянин І. Крилов. Українське байкарство представлене іменами Г. Сковороди та Л. Глібова.

Езоп – засновник жанру байки У багатьох народів є свої байки і свої байкарі. Але першим творцем цього жанру був Езоп, кульгавої раб із Фрігії. Про мудрість Езопа складали легенди. Він був набагато розумнішим за своїх сучасників. Щоб вони могли скористатися його розумом, Езоп повчав їх байками.

У байках Езопа діють і

люди, і звірі, і птахи, і комахи, а іноді зустрічаються навіть боги. За допомогою розуму і слова Езоп створив цілий світ, на який люди могли подивитися збоку і побачити свої вади: заздрість, жадібність, хитрість, дурість, користолюбство. У своїх байках Езоп показує невелику сценку, картинку з життя. От голодна лисиця дивиться на гроно винограду, що їй не дістати, свиня підриває корені дуба, плодами якого харчується. А от сини перекопують виноградник у пошуках залишеного батьком скарбу.

Читаючи байки Езопа, ми легко запам’ятовуємо прості і мудрі істини про те, що “справжній скарб для людей – це уміння трудитися”, що “на світі немає нічого кращого і гіршого за язик” і т. д. Сюжети байок Езопа запозичали багато народів, у тому числі і російський байкар Іван Андрійович Крилов, що написав на сюжети Езопа байки “Лисиця і виноград”, “Вовк і ягня”, “Свиня під дубом”. Байки Езопа і сьогодні живуть серед нас, вони допомагають нам бути розумнішими і добрішими.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Езоп – засновник жанру байки


структура літературно-художнього образу
Езоп – засновник жанру байки