“Еней був парубок моторний” (за поемою І. П. Котляревського “Енеїда”)

Поема “Енеїда” І. П. Котляревського – унікальний твір української літератури за своїм жанром, темою, художніми особливостями. Де ще зустрінеш такий густонаселений твір у нашій літературі? Головним героєм поеми став звичайний собі “парубок моторний” Еней. Якщо Вергілій у своїй поемі “Енеїда” з допомогою цього образу хотів підкреслити благородне, “божественне” походження римського народу (як відомо, Еней – онук Зевса, син богині Венери), то Котляревський розповів про нього як про українського козака.
Еней був

парубок моторний
І хлопець хоч куди козак,
Удавсь на всеє зле проворний.
Завзятіший од всіх бурлак.
Кошовий Еней – троянець відважний, хоробрий ватажок, умілий організатор і керівник. Він хоч, на перший погляд, і мало чим відрізняється від своїх друзів-гультіпак, та все-таки у вирішальну хвилину саме йому доводиться приймати рішення.
Згадаймо шторм на морі, коли Еней здогадується “всунути в руку Нептуну” півкопи грошей. Результат бою з рутульцями теж залежав від двобою Енея з Турном. До того ж хоч і здається Еней іграшкою в руках богів, він сам по своїй волі спілкується з богами, спускається в пекло,
аби дізнатись, як діяти далі. Він передусім покладається на себе та своїх друзів, а потім уже на волю богів. По-різному змальовує Котляревський свого героя. З гумором, з ущипливою усмішкою, але завжди з любов’ю. Так, він розумний, здатний на дипломатичні стосунки з Ацестом, Евандром, відчайдушний, сміливий вояка, вірний троянському побратимству. Але письменник ніколи не ідеалізує його. Це насамперед завзятий козак-запорожець, який “садить гайдука”, любить багато випити й добре погуляти.
Портретний образ Енея зустрічається в тексті не раз, та не завжди він змальований світлими фарбами. З похмілля у нього “Опухли очі, як в сови, І ввесь обдувся, як барило”. Звичайно, такого зображення вимагала травестійно-бурлескна тональність поеми, але це змалювання героя не викликає читацького осуду. Нам симпатичний цей герой, бо він з роду козацького. Це пройдисвіти, босяки, гультіпаки, але водночас лицарі, герої, неймовірно витривалі й надійні люди. Як частину цілого подає нам образ Енея великий майстер слова. Козак – це завжди частина великого козацького братства, а чи є що святіше за братство для козака?
Як і на початку поеми, в кінці Еней такий самий життєрадісний ватажок-гульвіса, здатний до залицянь і горілки, легковажний, та, коли треба, – розсудливий, строгий і хитрувато-дотепний. Яскравий, живописний і такий земний, веселої української вдачі цей літературний герой.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

“Еней був парубок моторний” (за поемою І. П. Котляревського “Енеїда”)


сочинение сказка о весеннем цветке тюльпан
“Еней був парубок моторний” (за поемою І. П. Котляревського “Енеїда”)