Духовна краса людини в оповіданнях “Дід Макар”, “Перший раз”

Галицький священик Тимофій Бордуляк залишив по собі добру пам’ять серед своїх прихожан. Та Україна пам’ятає його і як талановитого письменника, який написав прекрасні твори. Живучи поміж селянства.

Тимофій Бордуляк добре пізнав його побут, працю, звичаї та повір’я.

У своїх оповіданнях він правдиво й поетично показав життя українського села, з любов’ю створив образи простих трудівників. Скільки теплих почуттів викликає в читачів старенький дід Макар з однойменного оповідання Тимофія Бордуляка! Якось, повертаючись з похорон

і дивлячись на молоду вдовицю Катерину із п’ятьма діточками, він подумав про те, як же їм буде важко вижити.

Ці роздуми про малюків, які залишилися без батька, не давали йому спокою. Через деякий час дідусь завітав до Катерини і запропонував свою допомогу: із діточками посидіти, поки вона десь в наймах буде працювати, грамоти їх повчити, а може, й кусень хліба дістати. Дід Макар розуміє, що в лиху годину краще бути всім разом, тоді від теплоти людських сердець жигтя здаватиметься не таким жорстоким.

Катерина дуже скоро переконалася, в якій пригоді ставав для її діточок хлібець діда Макара. Вона віддячувала йому,

як могла, і молилася за його здоров’я. Дідусь же, відчувши себе потрібним, казав: “Аж тепер, на старість, чуюсь я цілком щасливим, коли маю про кого дбати, кого годувати”.

Отже, краса людської душі – в її добрих вчинках, у допомозі людям, які потребують турботи і піклування.

В оповіданні “Перший раз” Тимофій Бордуляк знайомить нас із селянською дівчинкою Паранею, якій ішов чотирнадцятий рік. Параня відчувала радість, що нарешті її, як дорослу, візьмуть на жнива. На полі дівчина ані разу не перепочила, а ввечері, стомлена працею, з радістю розповідала, що нажала не гірше за дорослих.

Автор милується своєю героїнею, бо вона прекрасна і своєю зовнішністю, і своєю чуйною доброю душею. Розповідаючи про надзвичайну працелюбність Парані, Бордуляк підкреслює, що ця риса властива всьому українському народові. Отже, на думку автора, людину роблять прекрасною працьовитість, чуйність, доброзичливість і щирість.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Духовна краса людини в оповіданнях “Дід Макар”, “Перший раз”


лунають пташині голоси
Духовна краса людини в оповіданнях “Дід Макар”, “Перший раз”