Доля козаків і чумаків у піснях СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ. КОЛОМИЙКИ

7 КЛАС

ІЗ ПІСЕННИХ СКАРБІВ

СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ. КОЛОМИЙКИ

Доля козаків і чумаків у піснях

На долю чоловіків завжди припадає нелегка праця: захищати свій дім, родину, Батьківщину. Це відобразилося у багатьох піснях, які продовжують жити і в наш час.

Славні часи Запорозької Січі залишилися навік у козацьких піснях. Головним героєм цих пісень є козак – відважний захисник і охоронець спокою рідної землі. У деяких піснях, наприклад, “Ой на горі та женці жнуть”, згадуються славетні герої української історії: Дорошенко,

який веде своє “військо запорозьке хорошенько”, Сагайдачний, “що проміняв жінку на тютюн і люльку необачний”, їхні славні походи.

У пісні “Стоїть явір над водою” розповідається сумна історія про тяжку долю козака, який потрапив у неволю. Зажурився козак, згадуючи рідну матір, кохану дівчину, які оплакують його на далекій Україні.

Нелегкою була й доля чумаків. Відомо, що в козацькі й пізніші часи чумацтво було розвинутим промислом. Чумаки їздили до Криму та у Карпати по сіль. Шлях був небезпечним: турки й татари, розбійники, вітри й дощі, хвороби переслідували їх у далекій дорозі. Тому чумацькі пісні

такі широкі, як степ, і сумні, як доля чумака. Так, у пісні “Ой у степу криниченька” розповідається про чумаків, які спізнилися додому через відсутність їжі. Отаман знайшов вихід із скрутного становища: він наказав косити лободу й очерет, щоб нагодувати чумаків. Але чи надовго вистачить такого харчу? Чумаки розуміють це, тому так сумно лунають останні рядки пісні:

Косіть, хлопці, очерет,

Наваримо вечерять.

Укинемо кабака

Та пом’янем козака.

У пісні “Чумаче, чумаче, чому зажурився” розповідається про бідолаху-чумака, який “весь вік у дорозі марно літа” витрачає, “ні жінки, ні діток ніколи” не бачить:

Темна моя хата, чорне моє поле,

А діти без батька голодні і голі.

Тяжким було життя козаків і чумаків. Пісні про них різні: веселі, жартівливі, сумні. Але усі вони є сторінками історії цілого народу, яку вже не можна змінити. Слід просто пам’ятати ті часи. І допоможуть у цьому саме пісні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Доля козаків і чумаків у піснях СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ. КОЛОМИЙКИ


григорій многогрішний
Доля козаків і чумаків у піснях СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ. КОЛОМИЙКИ