ДІВОВИЧ СЕМЕН

ДІВОВИЧ СЕМЕН (рр. нар. і см. невід.) – письменник другої половини XVIII ст.

Походив із давнього козацького роду на Стародубщині. Вихованець Київської академії і Петербурзького академічного університету. Був перекладачем Генеральної військової канцелярії в Глухові та архіваріусом “Малоросійської генеральної архіви”. Написав 1762 р. полемічний діалог “Разговор Великороссии с Малороссией” – один із найвидатніших поетичних творів другої половини XVIII ст. на історичну тематику. Основне завдання діалогу – довести історичні

заслуги України в боротьбі з польського і турецько-татарською експансією, її політичну рівність з Росією. У творі яскраво висловлено ідею державної самостійності України і протест проти імперської політики Росії за Гетьманщини.

Діалог – значний за змістом твір, що має 1278 віршованих рядків, з яких 1199 виголошує Малоросія. В ньому відтворюються основні події історії України з найдавніших часів. Особливу увагу автор зосереджує на подіях визвольної війни 1648- 1654 рр. Наголошуються причини виникнення війни між Україною і Польщею: тяжкий соціальний і національний гніт, релігійні утиски, знущання польської шляхти. Докладно

змальовуються битви козацького війська з польсько-шляхетськими загарбниками під Жовтими Водами, Пилявцями, Збаражем, Жванцем та в інших місцях. Автор описує їх з надзвичайною експресією, створюючи цим особливе психологічно-емоційне тло твору. З симпатією й повагою ставиться С. Дівович до гетьмана Б. Хмельницького, показує його як справжнього народного ватажка, визволителя українського народу. Його смерть стала тяжким горем для всієї України. Цій трагічній події присвячена значна частина “Разговора…”, яка за стилістикою й поетичними засобами співвідноситься з народними голосіннями. Оповідь пересипана риторичними окликами й запитаннями до померлого гетьмана, який “оставил детей осиротелых”.

Розповідаючи про Переяславську раду 1654 р., автор наголошує на добровільності вступу України в спілку з Росією, її бажанні жити на рівних, разом боронитися від спільних ворогів. Водночас критично оцінюється гетьман І. Мазепа, який, на думку автора, не відображав інтересів усього українського народу. Серед багатьох історичних осіб української минувшини, зображених в діалозі, особливо прихильно згадується легендарний Семен Палій, під проводом якого козаки здобували перемоги над ворогами.

Продовжуючи традицію жанру діалогу, популярного в давній українській літературі (див.: Діалог), Семен Дівович створив оригінальний за композицією, поетикою високохудожній твір. Основними джерелами “Разговора…” були “Короткий опис Малоросії” (1734), літопис Г. Грабянки, мемуари, хроніки, фольклорні джерела. Твір написано традиційним для давньої літератури 13-складовим силабічним віршем книжною мовою, наближеною до російської.

Літ.: Шолом В. Я. Історичний віршований діалог “Разговор Великороссии с Малороссиею” (1762) Семена Дівовича // Матеріали до вивченім історії української літератури. К, 1959. Т. 1.

С. Денисюк


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ДІВОВИЧ СЕМЕН


діалог для 8 класу
ДІВОВИЧ СЕМЕН