ДАЖБОГ (ДАЖДЬБОГ, СОНЦЕ-БОГ)

ДАЖБОГ (ДАЖДЬБОГ, СОНЦЕ-БОГ) – за найдавніших часів бог Сонця, світла й добра. На думку академіка Б. Рибакова, культ Д. сформувався за скіфських часів в VI – IV ст. до н. є. На початку н. є. стає богом лісів, гаїв, байраків, садів тощо. Один з найголовніших персонажів української міфології.

В Києві ще за часів трипільської культури (IV – III тисячоліття до н. є.) було велике капище Д.- на Дажбоговій горі (нині Хоривиця). За однією з легенд, Д. народився в багатодітній родині київського коваля Сварога. Коли в Києві почався голод, хлопчик приніс із гори

зернятко, посадив його, і з нього виріс чудодійний кущ розкішної пшениці, якою люди й нагодувалися. Так Д. привчив людей сіяти пшеницю, вирощувати хліб, а батько його Сварог викував першого плуга. Коли Д. і Сварог почули про голод в країні росів, то повезли хліб голодуючим. Але по дорозі Чорнобогове військо знищило валку з хлібом, а Дажбога і Сварога посікло. Боги Вирію оживили обох, взяли до себе, зробили богами.

Зображувався Д. у вигляді антропоморфного Сонця. З давніх-давен сонцеликий образ Д. малювався на вітрилах кораблів, що виходили із Санбатоса – Київської гавані на Почайні. Таке зображення є першогербом Києва.

Культ Д. як головного бога Рідної Української Національної Віри (РУНВіра) відродив Лев Силенко в книзі “Мага Віра” (Нью-Йорк, 1979).

За Силенком, Дажбог – це свідомість, світу. Саме з цієї свідомості – самоволодіючої, самонаснажуючої всевишньої сили – й постала людина (слово “свідомість” Силенко виводить з санскритського “свідомая”, що означає самоутвердження).

“Дажбог – це ДІЯ, яка творить у людині бажання жити, бажання бачити себе у своїх діях, бажання вчитися, працювати, самоутверджуватися, самовизначатися, зрештою – вмерти, боронячи життя і незалежність свого племені.

Дажбог – це свята Правда, Справедливість, життєтворяще Світло, Святий Дух, Воля.

Життя – в Дажбогові, і Дажбог в житті. Людина у свідомості світу, і свідомість світу у людині” (Л. Силенко).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)ДАЖБОГ (ДАЖДЬБОГ, СОНЦЕ-БОГ)


косинка в житах аналіз
ДАЖБОГ (ДАЖДЬБОГ, СОНЦЕ-БОГ)