БОРОТЬБА З ОРДИНЦЯМИ – НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

ІЗ ДЖЕРЕЛ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ

НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ

БОРОТЬБА З ОРДИНЦЯМИ1

Колись були великі набіги2.

Оце що по степу могили, – тут було все стоять верхові козаки3 і виглядають орду. Як тільки побачать здалеку куряву або звір біжить, – ото вже й знай, що орда недалеко. Козаки тоді й дають знати4 в слободи5 або кошовому6.

Вночі, було, припаде козак до землі та й слухає. Як стугонить земля, то ото суне орда. Тоді запорожці7 розкладають на могилах вогнища, а самі – на коней та й скачуть до свого

стану8. Поки добіжать, то кошовий уже й на коні грає9, уже й литаври10 гудуть.

Як козаків велика сила, то орду, було, не пустять у слободу, а стрічають її в степу. Де зустрінуть, там її й виколять.

1 Ординці – воїни орди (турецького чи татарського війська). 2 Набіги – несподівані напади ворогів на міста чи села. 3 Верхові козаки – козаки, які сиділи верхи на конях. 4 Давати знати – повідомляти. 5 Слобода (від слова свобода – воля) – поселення людей у XVII-XVIII ст., які були звільнені від податків та панщини (обов’язкової роботи на пана). 6 Кошовий – головний воєначальник, що обирався козацькою радою чи зборами на

один рік. 7 Запорожці – козаки Війська Запорозького. 8 Стан – козацький табір. 9 На коні грає – гордо їде на коні. 10 Литавра, литаври – музичний інструмент (вид барабана); звуки литаврів були сигналом до збору козаків.

ХТО? ЩО? КОЛИ? ЧОМУ? ЯК?

1. Про який період в історії українського народу розповідає переказ “Боротьба з ординцями”? 2. Хто такі ординці? Що вони чинили? 3. Якими ви уявляєте козацькі могили в степу? Навіщо їх насипали? 4. Як дізнавалися козаки про напад ординців? 5. Як і кому повідомляли козаки про напад ординців? 6 Що робили козаки, коли дізнавалися про наближення ординців?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)БОРОТЬБА З ОРДИНЦЯМИ – НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ


твір роздум чи можна пробачити зраду
БОРОТЬБА З ОРДИНЦЯМИ – НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ