Біблійні образи в поезії Т. Г. Шевченка

Після прочитання творів Т. Шевченка було б помилкою вважати, що письменник обмежувався лише близькими йому темами, а також сюжетами з життя рідного йому селянства. Автор добре знав надбання світової культури, і це давало йому можливість звертатись до будь-якої з історичних епох, робити свої (до речі, сміливі) висновки. Коли він говорить про криваву боротьбу повстанців, то пригадує події Варфоломіївської ночі; а коли розповідає про неофітів, то порівнює їх з декабристами.

Отже, як бачимо, Шевченко часто звертається до біблійних мотивів, до

псалмів староєвропейських пророків. Саме звідси він брав теми для своїх творів, епіграфи. У псалмах та легендах євангельських поет-демократ бачив багато справжньої поезії. Звідси і черпав він матеріал для своїх творів, переспівував їх.

Думки легендарних пророків, біблійні мотиви доводили, що людська праця – це краса, справедливість і любов. Шевченко звертався до Біблії як до літературного твору, а не як до святого письма, звідси він брав образи, мотиви і сюжети, створюючи поезії актуального громадянського спрямування – антицарського, антикріпосницького, революційного змісту. Твори “Марія” “Царі”,

“Подражаніє Ієзекіїлю”, “Ісая. Глава 35” мають одверто революційний зміст.

В образі Бога він показує ідеал святості, а Марія – рідна мати, мати-земля, Україна-ненька. В образах німих рабів автор зображує простий люд, який терпляче зносить усі знущання панівної верхівки. У твори біблійного змісту Шевченко вкладає свій зміст – він пророкує щасливе майбутнє, висловлює свої сподівання на загибель експлуататорського ладу:

Оживуть, степи, озера, І не верстовії, А волнії, широкії. Скрізь шляхи святії Простеляться, і не найдуть Шляхів тих владики, А раби тими шляхами Без гвалту і крику Позіходяться докупи, Раді та веселі. І пустиню опанують Веселії села. Як поет-революціонер, він не може не закликати до боротьби за свободу. Тому і відстоює народні мрії, пророкує всенародну розправу над гнобителями:

Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая! … Діла добрих обновляться, Діла злих загинуть.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Біблійні образи в поезії Т. Г. Шевченка


композиція твору гобсек
Біблійні образи в поезії Т. Г. Шевченка