Без бажання все важке, навіть найлегше

Григорій Сковорода є одним з найбільш впливових літературних діячів України. Літературна діяльність цієї людини була наповнена принципами олександрійською філософської школою, сам Сковорода також дуже любив діяльність філософів Сенеки та Марка Аврелія. Центральне місце у творчості Григорія Сковороди займає людина і проблема самопізнання людиною.

Безліч праць і афоризмів письменника присвячено саме цьому, одним з таких афоризмів є “Без бажання все важке, навіть найлегше”.

Однією з важливих особливостей творчості Сковороди

нерідко називають здатність виражати найскладніші думки достатньо простими словами. Чудовим прикладом такої ситуації є цей афоризм. З одного боку, багато людей прекрасно розуміють, що при бажанні займатися чим-небудь, робити це стає набагато простіше. Але в той же час, сприйняття це поверхнево, оскільки люди все одно займаються не улюбленими справами, які не є в той же час їх обов’язком, а роблять вони це лише з якихось абстрактних причин.

Глибинний же сенс афоризму Григорія Сковороди в тому, що людина приречена на постійні проблеми, нещастя і невдачі, якщо вона займається не улюбленою справою. Тому кожен, хто задумається

про цю проблему, рано чи пізно зрозуміє, що вихід з неї може бути тільки один – посвята життя лише тим справам, які приносять цій людині радість. Що трапиться з людиною, яка всупереч цьому афоризму великого українського філософа буде займатися все життя тим, що їй не подобається?

Така людина буде змушена постійно долати складнощі, рано чи пізно втомиться психологічно і втратить здатність рухатися вперед і досягати життєвих успіхів. Навряд чи можна щиро комусь цього побажати, саме від цього і намагається застерегти Григорій Сковорода.

У той же час це відоме висловлювання українського філософа залишає великий простір для судження тим, хто його читає. По-перше, напевно для багатьох людей існує проблема визначення, що ж є для них найбільш бажаним і улюбленим у житті. У деяких випадках їх бажання абсолютно несумісні з реальністю і не можуть бути втілені в життя. Дуже часто буває й так, що втілене бажання та заняття улюбленою діяльністю набридає людині і вона хоче чогось нового.

Кожен раз, слідуючи за своєю новою мрією, людина повинна починати свій шлях з самого початку, тим самим весь її попередній прогрес нівелюється. Втім, філософи зазвичай не дають простих відповідей, вони лише показують людям проблеми, далі справа виключно за окремою людиною і її конкретними проблемами. Це також стосується і афоризму Григорія Сковороди “Без бажання все важке, навіть найлегше”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)Без бажання все важке, навіть найлегше


добра людина твір
Без бажання все важке, навіть найлегше