Базарів: Тема зайвої людини
Базарів є головним персонажем роману І. С. Тургенєва “Батьки й діти”. У принципі його не можна віднести прямо до “зайвої людини”. Адже суспільство відриває Базарова за його “несвоєчасність”, а не сам він відстороняється від суспільства.
Образ Базарова не був образом, у якому багато людЪей, що жили тоді, побачили б себе. Тому Базарів є “хворобливим явищем” суспільства. Більша частина цього суспільства живе прекрасно й чудово. Є ще одне зауваження, що доводить що Базарів “не зайва людина”- його прагнення принести
Базарів нічого не може їм протиставити, відкидаючи вічні, непорушні людські цінності, нічим не може їх замінити. Базарів був заздалегідь приречений, далекий як народу, так і дворянству, його смерть, здавалося б випадкова, от тільки в самий останній момент перед смертю головний герой усвідомлює всю свою “непотрібність”: “Я потрібний Росії…Ні, видно не потрібний. Та й хто потрібний?”. У цьому полягає підсумок життя героя.
Подібні слова могли б вимовити й Чацкий, і Онєгін, і Печорин, і Рудин, Лаврецкий, Обломів.
Можливо виникнуть нові речення: “зайвих людей” ні, а є тільки різні варіації цієї теми. XІX століття відкрило й вичерпало тему “зайвої людини”.
Базарів: Тема зайвої людини
кассандра українка скорочено
Базарів: Тема зайвої людини