Байда – символ мужності українського народу

Історія часто буває несправедливою до людини, бо зафіксовує для нащадків не тільки не найголовніші, а й подекуди зовсім незначні її риси чи епізоди життя. І одним із прикладів цього може бути князь Дмитро Вишневецький, що увійшов у народні думи під іменем Байди – безтурботним гультіпакою, котрий тільки й знає пити мед-горілочку.

Ні, мав Дмитро Вишневецький серйозні справи! Цей мудрий, енер-гійний чоловік зумів зробити те, що не вдавалося його попередникам. Він зібрав у єдине ціле розрізнені козацькі ватаги і 1552 року спорудив на острові

Хортиця великий замок, що став першою козацькою фортецею.

Байда вирішив покласти край татарському та турецькому пануванню у південних степах України: зібравши чимале військо, він орга-нізовує сміливі походи на Крим, громить турецькі фортеці на Чорному морі. І вирішив кримський хан знищити козацьку фортецю. 1556 року взимку ординці взяли в облогу замок Вишневецького. Але козаки захищалися сміливо й майстерно, і, простоявши біля стін фортеці, татари відступили ні з чим.

Улітку татари з допомогою турків знов напали на Хортицю. Але Байда зміг вивести людей і відпливти на човнах-чайках, а Хортицю зруйнували. Та даремно

турки з татарами святкували перемогу. Гетьман знову збирає великі сили і завдає ворогам нищівних ударів.

На Україні вже було регулярне військо. Кидаючись на всі боки у пошуках

Спільників для боротьби, Байда мав необережність втрутитися у між-усобиці молдавських володарів, виступивши на допомогу одному з них. Гетьмана зрадили, підступно взяли в полон і, як дорогий дар, відправи ли турецькому султанові.

За народними переказами, султан придумав для гетьмана мучениць ку смерть. Його зачепили гаком за ребро і чекали, що він благатиме, аби його зняли й помилували. Смерть Байди була великою втратою для козацтва, адже своїми перемогами, надіями він ніби поставив важливі завдання перед усіма наступниками, які повинні були шукати в Європі спільників для боротьби з турками і об’єднувати сили всього козацтва в єдиний кулак, як це зробив він. І не випадково історики називали його духовним батьком Січі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Байда – символ мужності українського народу


розповідач у художньому творі
Байда – символ мужності українського народу