Автор і герой у романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”

У передмові до другого видання роману Лєрмонтов називає Печоріна “портретом, складеним з пороків всього нашого покоління”. Автор не відділяє себе від свого покоління, і між ним і Печоріним дійсно є схожість, і їх чимало. Тим не менш, Печорін – це не Лєрмонтов, і щоб у цьому переконатися, звернемося до лірики Лєрмонтова, а точніше – до його ліричного героя.

Відомо, що Лєрмонтов протягом всього свого життя залишався романтиком. І хоча в пізній ліриці багато віршів суто реалістичних , очевидно, що романтичне сприйняття світу так чи

інакше вплинуло на все, що створював поет. І, відповідно, його ліричний герой несе в собі романтичні настрої, з якими пов’язані мотиви, характерні для романтичної творчості.

Характер ліричного героя Лєрмонтова, самотнього і гордого, непересічної людини, визначився вже в ранній ліриці. Йому немає місця в суспільстві, він не знаходить розуміння серед друзів, любов приносить йому лише одні страждання. З цим пов’язаний основний мотив у поезії Лєрмонтова – мотив трагічного самотності:

Як дивно житті цьому кайдани Нам на самоті тягнути. Ділити веселощі – всі готові – Ніхто не хоче смуток ділити.

Ці слова

перегукуються зі словами Печоріна: “От люди! Усі вони такі: знають заздалегідь всі погані сторони вчинку, допомагають, радять, навіть схвалюють його, бачачи неможливість іншого засобу, – а потім умивають руки і відвертаються з обуренням від того, хто мав сміливість взяти на себе всю тягар відповідальності ” Мотив самотності в повною мірою проявився в любовній ліриці. Примітно, що у Лєрмонтова практично немає віршів, присвячених взаємному почуттю, тоді як Печорін сам не в змозі любити: “Як би пристрасно я любив жінку, якщо вона мені дасть тільки відчути, що я повинен з нею одружитися,-прости любов!

Моє серце перетворюється на камінь і ніщо його не розігріє знову ” Ліричний герой Лєрмонтова найчастіше людина, пристрасно бажаючий любові, але її не отримує. Показово в цьому відношенні вірш “Жебрак”

Так я благав твоєї любові З сльозами гіркими, з тугою; Так почуття найкращі мої Обдурені навік тобою.

Однак неможливо до кінця зрозуміти Печоріна, який, незважаючи ні на що, анітрохи не менше хоче бути коханим: адже про його минуле практично нічого не відомо. Можна лише припустити, що він придушив у собі здатність любити, подібно ліричного героя Лєрмонтова у вірші “Я не принижуючи перед тобою…”. Там це визначається як відповідь на зраду:

Почну обманювати безбожно, Щоб не любити, як я любив, – Іль жінок поважати можливо, Коли мені ангел змінив?

Мотив самотності звучить і в ліриці, присвяченої дружбі. Дружні стосунки видаються Лєрмонтову чимось ненадійним, нетривалим:

“До кращих днів!” – Перед прощанням, Потиснувши мені руку, ти сказав; І довго ці дні я чекав, Але був обманутий чеканням

Тим не менш, він пристрасно бажає справжньої дружби так само, як і любові: зустрівши людину гідного, він знову готовий вірити:

Я думав: у світі немає друзів! Ні дружби ніжно-постійною, І безкорисливої, і простий; Але ти з’явився, гість непроханий, І знову мені повернув спокій.

У цьому й полягає різниця між ним і Печоріним, якому нема чого вірити, тому що він давно вже “розгадав” формулу дружби: “Ми один одного скоро зрозуміли і стали приятелями, тому що я до дружби не здатний: з двох друзів завжди один раб іншого, хоча часто жоден з них цього собі не визнається…”. Подібне скептичне ставлення до дружби властиво людям, вже зовсім в ній розчарувався, до яких і належить Печорін. Однак не можна сказати напевно, що подібна доля не чекає і ліричного героя Лєрмонтова. Мотив самотності у поета часто по-різному інтерпретується. Так, наприклад, він може проявитися як мотив в’язниці. Існує цілий “тюремний цикл”, до якого входять такі вірші, як “В’язень”, “Сусід”, “Сусідка”, “Полонений лицар” та інші.

Вірші “тюремного циклу” часто перегукуються з соціальною лірикою. Почуття несвободи, задухи і самотності – ось, що їх об’єднує. У натовпі, де “нікому руку подать”, нітрохи не краще, ніж у в’язниці. Адже там

При шумі музики і танцю При дикому шепоті затверджених промов, Миготять образи бездушні людей, Приличьем стягнуті маски.

Конфлікт Печоріна з суспільством також очевидний. Його самотність у соціальному середовищі пов’язано в першу чергу з тим його особливим становищем, яке він в ній посів в “Герої нашого часу”, мабуть, немає жодної людини, який міг би стати на один рівень з Печоріним. Всі здаються слабкіше, дрібніші за нього, він парирує будь-які зауваження, з гідністю відповідає на найнесподіваніші загрози, виглядає. людиною рішучою, здатним відповідати за свої вчинки, що багатьом з інших персонажів явно не вистачає.

Це й не дивно: Печорін зображений як справжній романтик, тобто в якійсь мірі “надлюдина”. Але саме це і ускладнює взаємини героя з іншими людьми, вони виявляються просто не в змозі його зрозуміти. Втім, і йому самому далеко не все в собі зрозуміло: “Я часто себе запитую, навіщо я так наполегливо добиваюся любові молоденької дівчинки, яку звабити я не хочу і на якій ніколи не одружуся?” Але в будь-якому випадку, перевагу Печоріна над іншими має безпосереднє відношення до одного з основних романтичних мотивів – мотиву обраності, який також знаходить своє вираження у ліриці Лєрмонтова.

По суті, всі інші романтичні мотиви є наслідком саме цієї якості особистості романтика. Наприклад, самотність ліричного героя Лєрмонтова цілком закономірно пояснити його відчуттям своєї обраності, про що сам він неодноразово говорить:

Ні, я не Байрон, я інший, Ще невідомий обранець, Як він гнаний світом мандрівник, – Але тільки з руською душею

Цей вірш 1832 примітно у багатьох відношеннях. По-перше, в ньому мотив самотності сполучається ще і з мотивом мандрівництва, також характерним для романтизму в цілому і для Печоріна, зокрема. По-друге, з цього вірші видно, що у ліричного героя Лєрмонтова є те, що геть-чисто відсутній у Печоріна, а саме почуття Батьківщини Патріотичне початок є одне з основних відмінностей між Лєрмонтовим і Печоріним. “Дивна любов” поета до Вітчизни – це все-таки любов, тоді як Печорін взагалі не вимовляє цього слова.

Для нього характерно всеосяжне, воістину демонічне заперечення всього, а тому позитивне ставлення до чого б то не було просто неможливо. Для Лєрмонтова демонізм – одна з постійних домінант його творчості, недарма над поемою “Демон” він працював майже все життя, І все ж у пізній творчості він “від нього відбувся – віршами”, як сказано в незакінченої “Казці для дітей” що і дало можливість для появи нових мотивів, таких, як мотив примирення згоди зі світобудовою:

Тоді упокорюється душі моєї тривога, Тоді розходяться зморшки на чолі, – І щастя я можу осягнути на землі, І в небесах я бачу Бога.

Нічого цього не дано Печоріна, а тому його бентежна душа ніде не знаходить собі місця. Для Лєрмонтова же мотив мандрівництва має яскраво виражений зв’язок з патріотичним мотивом і мотивом вигнанства, вимушеного розриву з Роді-ної, як у віршах “Дубовий листок відірвався від гілки рідної…”. “Хмари” та інших. І все ж Печорин “скажено женеться за життям”, як сказав про нього Бєлінський, і тому мотив дії – це ще одне сполучна ланка між автором і героєм Лєрмонтовський “діяльний геній” не раз виявлявся в його віршах:

Мені потрібно діяти, я кожен день Безсмертним зробити б бажав, як тінь Великого героя, і зрозуміти Я не можу, що означає відпочивати

І може бути, головна відмінність автора від його героя в тому, що поет знаходить свою справу, свій спосіб діяти – це і є його творчість. У Печорина такої справи в житті не виявляється, а тому виникає почуття приреченості, неминучості безславного кінця, того, що життя його проходить дарма: “Навіщо я жив? Для якої мети я народився? А, мабуть, вона існувала, і, мабуть, було мені призначення висока, тому що я відчуваю в душі моєї сили неосяжні. Але я не вгадав цього призначення “. Для ранньої лірики Лєрмонтова теж дуже характерний мотив приреченості, відчуття нерозгаданості свого призначення.

Але в зрілій творчості його життєвий шлях визначається темою пророчого служіння, що продовжує пушкінську лінію у розкритті теми поета і поезії. Лєрмонтовський Пророк впевнений у своєму призначенні, але він дуже добре знає, як важка ця місія, а тому трагізм його існування у світі залишається невирішеним

Проголошувати я став любові І правди чисті навчання: У мене всі ближні мої Кидали скажено каміння.

Трагізм існування в світі визначає й долю Печоріна, і це об’єднує не тільки автора і героя, але і є характерною рисою всього покоління 30-х років XІX століття в Росії. Це Черга часу, героєм якого став Печорін, а найбільш яскравим втіленням в життя – Лєрмонтов. Таким чином, ми бачимо, що, намалювавши в особі Печоріна портрет всього покоління, Лєрмонтов, будучи його частиною, має багато спільного зі своїм героєм Однак між ними немає і не може бути знаку рівності, оскільки особистість автора багатше і ширше, і йому було дано багато в чому визначити подальші шляхи не тільки російської літератури, але російської суспільної свідомості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Автор і герой у романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”


міфи про місяць
Автор і герой у романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”