Айвенго характеристика образу Бріана де Буагильбера

Бріан де Буагильбер – могутній лицар-храмовник, один з головних командорів ордену, здатний з часом стати його гросмейстером; найсильніший, небезпечніший і непримиренний супротивник короля Річарда Левове Серце.

Творча установка В. Скотта на достовірно-реальне зображення часу, середовища і людину виключала елементи надприродного в сюжеті і характерах дійових осіб. Проте відблиск пов’язаних з тамплієрами легенд відбитим світлом лягає на де Б., чий образ частково вирішений в романтичному ключі .

Лицарі ордену в ідеалі були ченцями:

приймали покладених обітниць, включаючи обітниць безшлюбності і цнотливості, в мирний час жили громадами у фортецях. Від мешканців звичайних монастирів їх відрізняли право носити зброю і борг застосовувати його, вбиваючи невірних в славу Божу. Саме поєднання ченця і воїна в одній особі містило в собі внутрішню суперечність, і остання проступає вже в зовнішньому вигляді і одязі де Б. Ще більше несумісні з чернечою обітницею упокорювання звички і поведінка лицаря.

Усі ці уявні невідповідності знаходять пояснення у міру розвитку сюжету. Молодого де Б. зрадила його дама серця, і спрага помститися за зганьблену вірність

привела його в орден храмовників. Орден дав йому все, до чого він прагнув : можливість безкарно потурати пристрастям, захват свідомістю своєї обраності, перспективу задовольнити найчестолюбніші мрії, але в першу чергу – запаморочливе відчуття своєї приналежності до осереддя безмежної потужності.

Лише рішучий і успішний опір Ревекки його домаганням примушує де Б. визнати, що на світі є люди, здатні йому протистояти. Отримана відсіч, захоплення твердістю і гордістю Ревекки перетворюють спочатку чисто плотський потяг лицаря до дівчини в межуючу з маною пристрасть. Щоб завоювати любов неприступного язичника, він готовий принести в жертву все, чого досяг: честь, своє славне ім’я, положення в ордені і навіть саму свою віру, яка, втім, для нього, за його словами, не більше ніж “дитяча казка”.

Храмовник пропонує їй бігти з ним в далекі країни, де обіцяє зробити її королевою. Але Ревекка, вірна заповітам предків і власним поняттям про честь, відкидає де Б. і після того, як трибунал храмовників під тиском гросмейстера засуджує її до спалювання на вогнищі як чаклунку. Питання про справедливість вироку повинне вирішитися “божим судом” – в поєдинку двох лицарів, зажадати якого підказав дівчині де Б. Але саме його гросмейстер призначає битися за орден.

На захист Ревекки виступає Айвенго, що не до кінця оправився від рани. Результат сутички, здавалося б, вирішений наперед в користь де Б. і ордени. Проте храмовник, не витримавши напруги, на самому початку поєдинку раптово помирає, cтав “жертвою власних нестримних пристрастей”.

По праву переможця Айвенго розпоряджається поховати лицаря по-християнськи, але тихо і скромно, як загиблого за неправу справу. Замок храмовників за наказом Річарда Левове Серце відходить до корони.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Айвенго характеристика образу Бріана де Буагильбера


художня своєрідність роману анна кареніна
Айвенго характеристика образу Бріана де Буагильбера