АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР

АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР (спр. прізв. Афанасьєв, псевд. – Невідомий, Лубсиц, Пустинник, Недолин та ін.; 11.03.1816, с. Ісківці, тепер Лубенського р-ну Полтавської обл. – 18.09.1875, Петербург) – український і російський письменник, етнограф, історик, мовознавець.

Народився в родині поміщика, батько – росіянин, мати – українка. У 1829 – рр. навчався в Ніжинському ліцеї, в 1836 – 1843 рр. служив у Бєлгородському уланському полку. В 1843 р. познайомився із Т. Шевченком (проживав з ним у Києві по Хрещатицькому провулку). В період другого приїзду

поета в Україну подорожували разом по Лівобережжю. З 1847 р. служив у Воронежі в канцелярії губернатора, був редактором неофіційної частини “Воронежских губернских ведомостей”. Від морського міністерства брав участі) в етнографічній експедиції на Південь України. В останні роки жив у Петербурзі, видавав газету “Петербургский листок” (1846), служив інспектором шкіл грамотності, завідував музеєм Петропавловської фортеці, працював відповідальним редактором журналу “Искра” (1873).

Перші публікації: нарис “Нежинские греки” (“Украинский альманах”, 1831), вірш “Кольцо” (“Современник”, 1838).

Поезії українською мовою вперше вмістив у альманахах “Ластівка” (1841) та “Молодик” (1843). У 1855 р. видав у Петербурзі анонімну збірку віршів “Що було на серці”, публікувався в “Основі”. З ім’ям О. Афанасьєва-Чужбинського пов’язаний в українському романтизмі розвиток особистісно-психологічної та пейзажної лірики. За визначенням І. Франка, письменника вирізняє “немалий і дуже гарний ліричний талант”. Найвідомішими є його посвяти Є. Гребінці (“Скажи мені правду, мій добрий козаче”), Т. Шевченку (“Гарно твоя кобза грає”), інтимні вірші “Прощання”, “Безталанна”. 1861 р. О. Афанасьєв-Чужбинський написав статтю-некролог “Землякам. Над могилою Т. Г. Шевченка” та “Спогади про Шевченка”. Він також є автором російськомовних прозових творів і віршів. Удвох із них (“Ликование”, “Печаль по юродивом”) розвінчуються реакційні видання “День” і “Домашняя беседа”.

О. Афанасьєв-Чужбинський перекладав російською мовою з польської і французької літератур. На основі експедиційного вивчення побуту, звичаїв, обрядів українського народу опублікував двотомну етнографічну працю “Поездка в Южную Русь” (1861 – 1863): “Очерки Днепра” и “Очерки Днестра”. Написав фольклористичні праці: “О малороссийских думах”, “Две старинные малороссийские думи”, “Быт малороссийского крестьянина”. Уклав “Словарь малорусскаго наречия” (1855) (надруковано тільки початок від літери А до літери З), який високо оцінили І. Франко, І. Срезисвський та ін.

Літ.: Гнатюк М. Олександр Афанасьєв-Чужбинський // Афанасьєв-Чужбинський О. Поезії. К., 1972; Сиваченко М. Над текстами українських письменників. К., 1985; Франко І. Олександр Степанович Афанасьєв-Чужбинський // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1983. Т. 39.

Ж. Ляхова


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР


скорочено чого являєшся мені у сні
АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР