Зображення трагічної долі жінки-матері в поемі “Наймичка” – ТАРАС ШЕВЧЕНКО

9 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

…І перед нею помолюся,

Мов перед образом святим

Тієї матері святої.

Т. Шевченко

Людині дуже важко жити у світі без матері, без її любові та чутливого серця, яке зрозуміє всі болі і турботи своєї дитини. Образ матері – доброї, щедрої на любов і ласку – постає перед нами із творів Тараса Шевченка. Втративши маму дев’ятилітнім хлопчиком, великий Кобзар усе життя тужив за найдорожчою людиною. Тому і говорить митець про неї з таким обожнюванням:

Слово мамо.

Великеє, найкращеє

слово!

Серед усіх людських законів є один невмирущий у своїй благородності – закон жертви. Кожен з нас більшою чи меншою мірою жертвує людям щось своє: час, знання, любов… Але найвища самопожертва – в материнстві. Мати дарує дитині не лише свій час і безмежну любов – вона віддає все життя, всю себе, кожну мить сердечної теплоти. Жертовність безталанної української матері Тарас Шевченко підносив до рівня найвищих надбань людської душі. З великим співчуттям розповідає митець про головну героїню поеми “Наймичка” Ганну, яка зневажила споконвічні цінності народної моралі, вчинила гріх, відцуравшись

своєї рідної дитини, але спокутувала провину все життя, вимолюючи прощення у сина і Бога. Палко просить вона сина:

Не лай мене; молитимусь,

Із самого неба,

Долю виплачу сльозами

І пошлю до тебе.

Весь вік “каралася” Ганна в “чужій хаті” і ніхто ніколи не бачив, як вона “щовечір, небога, свою долю проклинає, тяжко-важко плаче…” Дивовижну силу пробуджує в ній материнська любов. Адже Ганна змогла перенести стільки горя – жила бідною наймичкою в господі свого сина, любила його мовчки і до кінця днів розплачувалася за гірку помилку молодості, навіть помирати їй довелося не у своїй хаті.

У стражданнях, що їх зносить мати-наймичка, щоб бути біля свого сина й оберегти синову долю, розкривається сила материнської любові, святість материнства, глибина душі героїні поеми.

У творах Тараса Шевченка доля жіноцтва нещаслива і майже завжди трагічна. Але в той же час поет ставить звичайну жінку вище від усіх та усього, схиляється перед її вічними муками і терпінням, підносить образ матері до рівня національних святинь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Зображення трагічної долі жінки-матері в поемі “Наймичка” – ТАРАС ШЕВЧЕНКО


вплив моди на мистецтво
Зображення трагічної долі жінки-матері в поемі “Наймичка” – ТАРАС ШЕВЧЕНКО