ЖАРГОНІЗМИ

Жаргонізмами (франц. jargon, від галло-романського gargone — базікання) називаються слова, вживання яких обмежене нормами спілкування, прийнятими в певному соціальному середовищі. З цієї причини жаргонізми ще називають соціальними діалектизмами. Жаргонізми — це переважно такі специфічні, емоційно забарвлені назви понять і предметів, які мають нормативні відповідники в літературній мові і, відступаючи від неї, надають процесу спілкування атмосфери невимушеності, іронічності, фамільярності і т. д. До молодіжної жаргонної лексики, наприклад, належать такі слова, як Центровий (авторитетний), Бабки (гроші), Прикид (одяг, манера одягатися), Приколотися (отримати або створити враження), Злиняти (щезнути) і т. д.; для жаргону п’яничок типовим є вживання слів: Бухло (алкоголь), Конина (коньяк), Бодун (похмілля) і т. п.

В літературно-художніх творах жаргонізми використовуються переважно з метою створення відповідного описуваному емоційного й...

соціального колориту, а також з метою мовленнєвої характеристики осіб, про яких ідеться. Наприклад: «Це все було просто до дрібниць: і я, і заспаний ранок, і сивий степ. Я пам’ятаю хороше тільки ранок: заплаканий у росах, молодий і трохи засоромлений сонцем, що смутне купалося у стрижні.

— Ну, ну… вже й цілуватися лізе! Кажу це до сонця, бо

Воно безцеремонно грається волосинками на моїй нозі,

Любовно оглядає забрьохану колошу на штанях і сміється

З мене крильцями бджіл: «Дізік, дізік…»

— Дізік?! Я починаю сердитись, бо що таке «дізік»?

Дізік — страшне для мене слово, бо воно нагадує мені

Про дійсність — раз, а друге — в нашій революційній тер

Мінології це є дезертир, а я, товариші, саме до них і нале

Жав!» (Г. Косинка, «В житах»).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Загрузка...

ЖАРГОНІЗМИ