ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Василя Чухліба; ознайомити з його оповіданням “Дикі каченята”; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, уяву, фантазію; виховувати бережливе і розумне ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Час почати нам урок.

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо мову рідну вивчати.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.

Гра “Склади вірш”

__ горобець

__ біда

__ молодець

__ гнізда

__ річка

__ невеличка

__ співає

__ безкрає

2. Артикуляційна гімнастика

– “Горішки”.

Рот закритий, кінчик язика з напругою по черзі упирається в щоки. На щоках утворюються тверді кульки-“горішки”.

– “Гойдалки”.

Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика – за верхні зуби; кінчик язика – за нижні зуби.

– “Годинник”.

Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Чий

сценарій кращий?”. Робота в групах

Учні в групах зачитують сценарії. Колективно обирають кращий. Кращі сценарії від кожної групи заслуховує весь клас. Колективно обирають найкращий.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Василя Чухліба. Відгадайте загадку і назвіть заголовок.

– За городами в ставочку

У тихенькому куточку

Жовті м’ячики пухнасті

Радо бовтаються в рясці.

Здогадалися малята,

То ж… (маленькі каченята).

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Передбачення”

– Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.

“Дикі каченята”.

“Дикі каченята”!

“Дикі каченята”?

– Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному напівголосно

Висиджує

Сполохати

Кахкання

Шнурочком

Розіллється

З’являються

Поплюхалися

Приводнилися

– Знайдіть слово, яке є синонімом до слова злякати (сполохати).

– Як ви розумієте слово приводнилися?

3. Фізкультхвилинка

Лапки в боки, вгору вушка –

Скачуть білочки-подружки.

Один, два, три, чотири, п’ять,

По гілках вони летять.

Один, два, три, чотири, п’ять,

Люблять білочки стрибать.

4. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання оповідання учнями (с. 90-93)

5. Перевірка первинного сприйняття

Тестування

1. З ким любить плавати на човні Тетянка?

А) З татом;

Б) з дідусем;

В) з подругою.

2. У якому дереві качка облаштувала гніздо?

А) У березі;

Б) у дубі;

В) у вербі.

3. Скільки яєць було у гнізді?

А) Три;

Б) два;

В) п’ять.

4. Якого кольору були яєчка?

А) Білі;

Б) зелені;

В) жовті.

5. Коли з’являються каченята у качки-криженя?

А) У березні;

Б) у травні;

В) у квітні.

6. На що були схожі маленькі каченята?

А) На кульбабки;

Б) на сонечка;

В) на кульки.

Відповіді: 1а; 2в; 3в; 4б; 5в; 6а.

6. Читання твору учнями “ланцюжком”

– На якій річці відбуваються описувані події?

7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

– Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть словами тексту.

– Хто є головними персонажами твору?

– Чому тато запропонував Тетянці хутчіш відпливти від качиного гнізда?

– Над чим замислилась Тетянка?

– Де Тетянка з татом побачили качку наступного разу?

– Чому тато стривожився?

– Як Тетянка назвала каченят, які падали з гнізда?

– Які почуття охопили тата і Тетянку, коли вони побачили, що каченята приводнилися?

8. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрацію до твору.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

– Як передають почуття, що переживають каченята і качка?

– Які рядки твору проілюстрував художник?

– Які відчуття викликає ілюстрація?

9. Фізкультхвилинка

10. Читання оповідання за особами

– З якою інтонацією будете читати слова Тетянки? тата?

– Які слова підкажуть інтонацію читання? (Забажала, допитувалась, розказував, замислилась, пожартував, стривожився, засміявся)

11. Вправи на розвиток навичок читання

1) Гра “Хто читає швидше?”.

– Знайдіть і прочитайте подані речення.

Бо качка може злякатися нас…

Спочатку вони плаватимуть разом з матір’ю…

А вона про щось порозмовляла з ними…

2) Доберіть прикметники до іменників.

Верба… (стара).

Качка… (дика).

Кульбабки… (жовті).

Очерет… (ближній).

Шнурочок… (рівненький).

12. Переказ оповідання

– Від імені Тетянки;

– від імені тата;

– від імені качки.

13. Характеристика головних героїв оповідання

Робота в групах

– Яким ви уявляєте тата? Тетянку?

– Яке враження вони на вас справили?

– Як вони ставляться до природи?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на уроці?

– Хто його автор?

– Чого вчить нас це оповідання?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання В. Чухліба “Дикі каченята” (с. 90-93).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 80

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Весна дивилась на Десну,

Десна не дивувалася.

Чому Весна та на Десну

Дивилась й дивувалася?

2. Гра “Письменник”

– Прочитайте оповідання правильно.

АН ЧУДА

ГелО і окрЮ вутьжи у вієКи. кулітВ инов дутьїпо ан учад. маТ евиж дусьді менСе. рядПо з молес сіл і акір Інгул. итіД лятьлюб тидихо в сіл. кичиХлоп дутьбу тивило убир.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 оценок, среднее: 4,50 из 5)

ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА


твір опис за власним спостереженням місцевості
ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА