Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС
II семестр
ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНЕ РОЗМАЇТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
УРОК № 39
Тема. Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї
Мета: ознайомити із варіантами складання каліграм до віршів О. Хайяма; провести підготовчу роботу для написання учнівських рубаї; запропонувати теми для віршів; розвивати письмове зв’язне мовлення, творчі здібності; виховувати прагнення володіти художнім словом.
Обладнання: учнівські каліграми до віршів О. Хайяма; картки із завданнями.
Мені нагадують
Крихке й тоненьке серце олівця –
Д. Павличко
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання: каліграми до рубаї О. Хайяма.
II. Мотивація навчальної діяльності
– Вплив поезії О. Хайяма на світову літературу важко переоцінити. Складали рубаї також і українські поети. Наприклад, Дмитро Павличко у 1987 р. видав збірку своїх поезій під назвою “Рубаї”. Один із його віршів винесений в епіграф нашого уроку. Але, щоб прочитати його повністю, потрібно “скласти пазли”, тобто повернути всі слова на свої місця. (Відповіді
Зачитується вірш.
Мені нагадують людські серця
Крихке й тоненьке серце олівця –
Зламати легко, застругати важче,
Списати неможливо до кінця.
– Як ви розумієте цей вірш?
(Відповіді учнів.)
– Тож і ми сьогодні будемо писати рубаї олівцем і… серцем. Інакше справжні поети не пишуть.
III. Робота над темою уроку
1. Підготовка до написання рубаї
1) Особливості рубаї
– Чотиривірш;
– 1, 3, 4 рядки римуються;
– останній рядок містить висновок.
2) Відновіть текст віршів.
Ні, не гнітять мене перестрахи і жалі,
Що вмерти мушу я, що строки в нас малі:
Того, що суджено, боятися не треба.
(На, прожити, боюсь, землі, неправедно)
Відповідь. Боюсь неправедно прожити на землі.
Хай кожна мить, що в вічність промайне,
Тебе вщасливлює, бо головне,
Що нам дається тут, – життя: пильнуй же!
(Мине, як, й, ти, воно, захочеш, так)
Відповідь. Як ти захочеш, так воно й мине.
Я тільки й знаю, що знання шукаю
В найглибші таємниці проникаю.
Я думаю вже сімдесят два роки –
(Нічого, бачу, і, не знаю, що, я)
Відповідь. І бачу, що нічого я не знаю.
3) Буріме
Складіть власні вірші за поданими віршами. Порівняйте їх з рубаї Хайяма.
– ______ скінчилась;
______ закрилась!
______ зветься,
______ поділась?
Як шкода, що весна моя скінчилась
І книга юності навік закрилась!
Та пташечка, що молодістю зветься,
Звідкіль вона взялась? Куди поділась?
– ______ глини,
______ провини.
______ хоче
______ глибини?
Коли єство моє ліпив Творець із глини,
Зарані відав він про всі мої провини.
Якщо від нього гріх, чому мене він хоче
В день суду ввергнути в палаючі глибини?
– ______ спокою,
______ водою?
______ років
______ малою!
Чи діждемо жаданого спокою,
Чи дійдемо до хати над водою?
О, як я хочу після тисяч років
Зійти з землі хоч травкою малою!
4) Складіть власні рубаї за темами
А) Про холодну зиму, її плюси та мінуси;
Б) про навчання у школі, його позитивні та негативні моменти (для учня);
В) про життя у місті, його незручності та переваги.
Зачитування поезій. Коментарі, оцінювання.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
Індивідуальне завдання. Підготувати виступ про поезію трубадурів.
Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї
сербська казка жбан меду
Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї