Україна доби першої російської революції в оповіданнях В. Винниченка “Солдатики”, “Студент”


Розквіт таланту Володимира Винниченка припав на бурхливий період воєн, еволюцій, народних сподівань і гірких розчарувань. У цих подіях він не був пасивним спостерігачем, навпаки, йому судилося стати в їх епіцентрі. Він сам творив історію, беручи участь у формуванні першого самостійного національного українського уряду.
У його особі Україна наприкінці XIX – на початку XX століття мала першорядного письменника, художника слова світового рівня. Поряд з романами і повістями, драмами і комедіями оповідання цього видатного письменника є для нас надзвичайно цікавими і цінними. Художня деталь у них така промовиста, що створює враження не прочитаного, а побаченого й відчутого.
Оповідання “Солдатики”, “Студент” пов’язані тим, що художній матеріал для них письменник брав з однієї історичної доби – часу першої російської революції.
В оповіданні “Солдатики” письменник розповідає про типову як на той час подію пов’язану з придушенням селянського повстання. Голодні селяни відбирають у поміщика зерно, і для того, щоб навести порядок, до села наближається каральний загін, викликаний тим поміщиком.
Психологічно точно і яскраво автор показує головного героя цього невеличкого твору – селянина Явтуха, селянського ватажка. Зважений тон, переконливість аргументів у його зверненні до солдатів свідчать про природну мудрість,

небайдужість до народних страждань. А ще він беззастережно добрий, до наївності.
Явтух не розуміє: як можна стріляти в безневинних і голодних людей? “Стріляли, бо не знали правди, а знатимуть – не стрілятимуть”, – така логіка цієї щирої людини.
Розв’язка твору несподівана і для читача, і для самих персонажів. Солдати опустили гвинтівки, бо щось зрушилося в їхній свідомості, слова Явтуха дійшли до їхніх сердець. Оскаженілий від люті офіцер зарубав ватажка, але наступної миті з натовпу селян вискакує Микола і ломакою вбиває офіцера.
У цій вкрай напруженій ситуації у солдатів з очей наче полуда почала спадати, вони задумалися, мабуть, про свою ганебну роль.
Оповідання “Студент” теж неможливо читати спокійно, воно вражає драматичністю описаних подій. Студенти в роки першої російської революції йшли в села, щоб піднімати людей на боротьбу. А за ними вслід влада кидала провокаторів, які підпалювали селянські стріхи, а вину складали на студентів. Ось і в тому селі студента прийняли за доброго чоловіка, уважно й зацікавлено слухали, коли “з його грудей стали вилітати правдиві слова” про їхні муки й біди. Селяни вірили йому, були готові йти за ним. Та ось з’являються стражники, які стверджують, що цей студент є винуватцем жахливої пожежі. І щоб довести свою непричетність до лиха, йому залишається одне – прилюдно застрелитися.
Як і Явтух, студент своєю смертю спонукає селян шукати справжніх винуватців трагедії.
Протягом багатьох десятиліть Володимир Винниченко, один з найпопулярніших українських письменників початку XX століття, був заборонений, спаплюжений, замурований у спецфондах. Але він знову прийшов до нас, щоб допомогти духовному відродженню України, якій він до останку віддав своє життя.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...

Україна доби першої російської революції в оповіданнях В. Винниченка “Солдатики”, “Студент”
чи можна зраду пробачити