ТИША МОРСЬКА – ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Українська література 6 клас

ЛЕСЯ УКРАЇНКА

ТИША МОРСЬКА

В час гарячий полудневий

Виглядаю у віконце:

Ясне небо, ясне море,

Ясні хмарки, ясне сонце.

Певне, се країна світла

Та злотистої блакиті.

Певне, тут не чули зроду,

Що бува негода в світі!

Тиша в морі… ледве-ледве

Колихає море хвилі;

О. Масик. Осінь в Артеку. 2002 р. Ось так уявив тишу морську сучасний художник.

Не колишуться од вітру

На човнах вітрила білі.

З тихим плескотом на берег

Рине хвилечка перлиста;

Править хтось малим

човенцем, –

В’ється стежечка злотиста.

Править хтось малим човенцем,

Стиха весла підіймає,

І здається, що з весельця

Щире золото спадає.

Як би я тепер хотіла

У мале човенце сісти

І далеко на схід сонця

Золотим шляхом поплисти!

Попливла б я на схід сонця,

А від сходу до заходу,

Тим шляхом, що проложило

Ясне сонце через воду.

Не страшні для мене вітри,

Ні підводнії каміння, –

Я про них би й не згадала

В краю вічного проміння.

Чи знаєш ти, що…

Улюбленими композиторами Лесі Українки були М. Лисенко, Ф. Шопен, Е. Гріг, Р. Шуман, Ф. Шуберт, П. Чайковський,

Л. ван Бетховен, В. А. Моцарт. Особливо вона любила балет “Лебедине озеро” П. Чайковського. Багато поезій письменниці покладено на музику. За її драмами поставлено балети, опери, знято художні фільми.

У 1972 р. засновано щорічну літературну премію імені Лесі Українки за кращий твір для дітей. Лауреатами цієї відзнаки стали О. Сенатович, Гр. Тютюнник, В. Нестайко та ін.

Пам’ятники поетесі встановлено в с. Колодяжному, в містах Києві, Луцьку, Новограді-Волинському, Ялті, Сурамі, Клівленді (США), Торонто (Канада).

Розповідають, що у Косачів квартирував студент із Грузії Нестор Гамбарашвілі, з яким Леся заприятелювала. Вчила його французької мови, він її – грузинської.

1 Епіграма – зле і дотепне зауваження на кого-небудь.

Прочитавши під його впливом видатний твір “Витязь у тигровій шкурі” Шота Руставелі, вона заявила: “Якби я не була українкою, я б хотіла бути грузинкою”. На її прохання Нестор привіз подарунок – кинджал, від якого вона була в захопленні. До речі, в поезії Лесі Українки часто вживаються поетичні образи кинджала, меча…

Перевіряємо себе

1. Розкажи про родину Лесі Українки. Хто з рідних був для неї найпершим порадником і другом? Що тобі відомо про цю людину? Де проходило дитинство майбутньої поетеси? Пригадай, де їй довелося побувати. Чим цікавилася вона в дитячі роки? 3. Як майбутня письменниця ставилася до природи? Відшукай, де це відтворено в її віршах, і Поясни назву першої поетичної збірки Лесі Українки.

Аналізуємо поезії, міркуємо над вивченим

1. Чого Лесина “душа бажала” у дитинстві? Як про це говорить лірична героїня вірша “Мрії”? 2. Що вона цінує в людині найбільше – фізичну силу чи силу духу, особисту гідність? У яких рядках ідеться про це? Чи ти погоджуєшся з нею? Чому? 3. Риси характеру, особливості вдачі людини – це вроджені якості, дарунок долі чи їх потрібно розвивати? 4. Охарактеризуй героїню вірша “Як дитиною, бувало…” На твою думку, чи потрібно ставитися до життя так, як вона? 5 Визнач основну думку цього твору. 6. Які відчуття навіює ліричній героїні споглядання моря (вірш “Тиша морська”)? Знайди, де йдеться про це у тексті. 7. Як називається опис природи в літературному творі? Чи є він тут і яка його роль – основна чи другорядна? 8. Назви художні засоби, використані для його створення. 9. Проведи порівняльний аналіз поезій, заповнивши таблицю у своєму зошиті:

“Мрії”

“Як дитиною, бувало…”

“Тиша морська”

Строфа

4-рядкова

?

?

Рима

?

?

Епітети

Горді переможці, любі роки

?

?

Порівняння

?

?

Метафори

Душа бажала

?

?

Що спільне, а що відмінне у цих поезіях Лесі Українки?

Завдання додому

1. Вивчи вірш “Як дитиною, бувало…” напам’ять. 2. Підготуй усну розповідь про якийсь випадок зі свого життя, подібний до того, в якому опинилася героїня твору Лесі Українки.

Радимо прочитати Леся Українка. Твори; В. Барагура. Оповідання про Лесю Українку; Спогади про Лесю Українку; подивитися: драму “Сподіватися” Ю. Щербака; відвідати: Літературно-меморіальні музеї Лесі Українки в м. Києві, м. Новограді-Волинському, с. Колодяжному Ковельського району Волинської обл.; Історико-літературний музей (м. Ялта).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

ТИША МОРСЬКА – ЛЕСЯ УКРАЇНКА


мой любимый фильм титаник
ТИША МОРСЬКА – ЛЕСЯ УКРАЇНКА