СОЛОВ’ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром)

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі, спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, вміння зв’язно висловлювати свої думки, творчу уяву; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Перепілка – гарна птиця,

Та хлоп’ят вона боїться,

Бо хлоп’ята беруть гілку

І лякають перепілку.

Не потрібно

так лякать,

В неї п’ять перепелят.

2. Артикуляційна гімнастика

– “Смачне варення”.

Посміхнутися; відкрити рот; широким язиком у формі “чашечки” облизати верхню губу.

– “Кулька”.

Надути щоки; здути щоки.

– “Млинці”.

Посміхнутися; відкрити рот; покласти широкий язик на нижню губу.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання тексту опису.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми ознайомимось з оповіданням “Солов’їна сторожа” за Олесем Гончаром.

V.

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Передбачення”

– Прочитайте заголовок тексту з відповідною інтонацією.

“Солов’їна сторожа”.

“Солов’їна сторожа”!

“Солов’їна сторожа”?

– Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2. Читання оповідання комбінованим способом (учитель – учні) (с. 68-70)

– Чи сподобалось вам оповідання?

– Який настрій воно у вас викликало?

– Які картини ви уявляли, читаючи його?

3. Фізкультхвилинка

4. Словникова робота

Читання слів “луною” за вчителем, потім – мовчки

Узбіччя

Вруняться

Відкриття

Розвидниться

Самісіньким

Найнадійніша

Короткочасної

Підпадьомкнула

– Знайдіть тлумачення слова врунитися у підручнику (с. 69).

5. Читання твору учнями “ланцюжком”

– Від чийого імені ведеться розповідь?

6. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

– Яка пора року описується в оповіданні?

– Куди їхали подорожні?

– Яка погода була за вікном автомобіля?

– Як автор говорить про дівчинку?

– Як він її називає?

– Доведіть словами тексту, що всі з любов’ю ставилися до дівчинки.

– Де зупинилися подорожні?

– Як автор описує навколишній пейзаж?

– Від чого всі були в захваті?

– Голос якої пташки почули подорожні?

– Чи вдалося їм побачити перепілку?

– Як автор називає пташку? (Польова пустунка, жартівниця, звабниця)

– Що вразило подорожніх біля входу в музей?

– Поясніть зміст виділеного речення.

7. Гра “Засічка – кидок”

За командою “кидок” усі учні починають читати напівголосно текст.

За командою “засічка” – зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг – “засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

8. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрацію до твору.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

– Які рядки твору проілюстрував художник?

– Які відчуття викликає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Що вас найбільше вразило в цьому творі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати оповідання (с. 68-70).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

СОЛОВ’ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром)


план до тексту біла мара
СОЛОВ’ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром)