Скорочено “А зорі тут тихі” Васильєва

Глава 1 “А зорі тут тихі…”

Травень 1942 року. На 171 залізничному роз’їзді, що опинився всередині військових дій, вціліло кілька дворів. Німці припинили бомбардування. На випадок нальоту командуванням були залишені дві зенітні установки. Життя на роз’їзді тихе і спокійне, зенітники не витримували спокуси жіночою увагою і самогоном, і по рапорту коменданта роз’їзду старшини Васкова стали тільки пити і гуляти… Васьков просив прислати непитущих.

Прибутки “непитущі” зенітники – молоденькі дівчата.

На роз’їзді стало

спокійно. Дівчата над старшиною жартували, Васьков відчував себе ніяково в присутності “вчених” бійців: освіти у нього було всього 4 класу. Головне ж занепокоєння викликав внутрішній “безлад” героїнь – вони все робили не за статутом.

Глава 2 “А зорі тут тихі…” скорочено

Втративши чоловіка, Рита Осянина, командир відділення зенітниць, стала суворою і замкнутою. Одного разу вбили підносницю, і замість неї прислали красуню Женю Комелькову, на очах якої німці розстріляли близьких. Незважаючи на пережиту трагедію. Женя відкрита і пустотлива. Рита і Женя подружилися, і Рита прийшла в себе.

Їх

подругою стає худенька Галя Четвертак.

Почувши про можливість переведення з передовою на роз’їзд, Рита пожвавлюється – виявляється, у неї поруч з роз’їздом в місті син. Ночами Рита бігає відвідувати сина.

Глава 3 “А зорі тут тихі…” скорочено

Повертаючись з самовільної відлучки через ліс, Осянина виявляє двох незнайомців в маскувальних халатах, зі зброєю і пакетами в руках. Вона розповідає про це коменданту роз’їзду. Старшина розуміє, що вона зіткнулася з німецькими диверсантами, що рухаються в бік залізниці, і вирішує йти на перехоплення противника. У розпорядження Васкова виділені 5 дівчат-зенітниць. Турбуючись за них, старшина намагається підготувати свою “гвардію” до зустрічі з німцями і підбадьорити.

Рита Осянина, Женя Комелькова, Ліза Бричкина, Галя Четвертак і Соня Гурвич зі старшим групи Васковим відправляються коротким шляхом до Вопь-озера, де розраховують зустріти і затримати диверсантів.

Глава 4 “А зорі тут тихі…” скорочено

Федот Евграфич благополучно проводить своїх бійців через болота, минаючи топи (тільки Галя Четвертак втрачає в болоті чобіт), до озера. Тут тихо, як уві сні.

Глава 5 “А зорі тут тихі…” скорочено

Розраховуючи швидко впоратися з двома диверсантами, Васьков все-таки “для підстраховки” вибрав і шлях відступу. В очікуванні німців дівчата пообідали, старшина дав бойовий наказ затримати німців при їх появі, і всі зайняли позиції.

Галя Четвертак, промокла в болоті, захворіла.

Німці з’явилися вранці: але їх виявилося їх не двоє, а шістнадцять.

Глава 6 “А зорі тут тихі…” скорочено

Розуміючи, що п’ять дівчат з фашистами не впоратися, Васьков посилає “лісову” жительку Лізу Брічкіну на роз’їзд, що отримати підкріплення.

Намагаючись злякати німців і змусити їх йти в обхід, Васьков з дівчатами вдають, що в лісі працюють лісоруби. Вони голосно перегукуються, палять багаття, старшина рубає дерева, а відчайдушна Женька навіть купається в річці на очах у диверсантів.

Німці пішли, і всі думали, що найстрашніше минуло…

Глава 7 “А зорі тут тихі…” скорочено

Ліза поспішала, думаючи про Васькова, і пропустила помічену сосну, біля якої потрібно було повернути. Насилу рухаючись в болотах, вона оступилася – і втратила стежку. Вона загрузла в болоті і потонула.

Глава 8 “А зорі тут тихі…” скорочено

Васьков, розуміє, що ворог хоч і зник, але може напасти на загін в будь-яку хвилину, тому йде з Ритою в розвідку. З’ясувавши, що німці влаштувалися на привалі, старшина приймає рішення поміняти розташування групи і відправляє Осяніну за дівчатами. Васьков засмучується, виявивши, що забув кисет. Побачивши це, Соня Гурвич біжить забрати кисет.

Васьков не встигає зупинити дівчину. Через деякий час йому чується крик. Здогадуючись, що може означати цей звук, Федот кличе з собою Женю Комелькову і йде на колишню позицію. Удвох вони знаходять вбиту ворогами Соню.

Глава 9 “А зорі тут тихі…” скорочено

Васьков з люттю переслідував диверсантів, щоб помститися за смерть Соні. Непомітно підібравшись “фріців”, старшина вбиває першого, на другого сил не вистачає. Женя рятує Васкова від загибелі, вбиваючи німця прикладом. Федот Евграфич страждав через загибель Соні. Але, розуміючи стан Женьки, яка болісно переносить скоєне нею вбивство, пояснює, що вороги самі переступили людські закони і тому їй треба зрозуміти: “не люди це, не люди, не звірі навіть – фашисти”.

Глава 10 “А зорі тут тихі…” скорочено

Всі поховали Соню і рушив далі. Виглянувши з-за чергового валуна, Васьков побачив німців – ті йшли прямо на них. Почавши зустрічний бій, дівчата з командиром змусили диверсантів відступити, тільки Галя Четвертак від страху відкинула гвинтівку і впала на землю.

Після бою старшина скасував збори, де дівчата хотіли судити Галю за боягузтво, він пояснив її поведінку недосвідченістю і розгубленістю.

Васьков йде в розвідку і з метою виховання бере з собою Галю.

Глава 11 “А зорі тут тихі…” скорочено

Галя Четвертак йшла слідом за Васковим. Вона, завжди жила в своєму вигаданому світі, а побачивши убиту Соня була зламана жахом реальної війни.

Розвідники побачили трупи: поранених добили свої ж. Диверсантів залишалося 12.

Сховавшись з Галею в засідці, Васьков готовий розстрілювати, німців зо залишилися. Раптом напереріз ворогам кинулася нічого не тямлячи Галя Четвертак, і була убита автоматною чергою.

Старшина вирішив відвести диверсантів якнайдалі від Рити і Жені. До ночі він метався між деревами, шумів, коротко стріляв по мигтючим фігурам ворога, кричав, ведучи німців за собою все ближче до боліт. Поранений в руку, він сховався на болоті.

На світанку, вибравшись з болота, побачив старшина на поверхні топи армійську спідницю Бричкиної, прив’язану до жердини, і зрозумів, що Ліза загинула в трясовині.

Надії на допомогу тепер не було…

Глава 12 “А зорі тут тихі…” скорочено

З важкими думками про те, що “програв він вчора всю свою війну”, але з надією, що живі Рита і Женька, Васьков відправляється на пошуки диверсантів. Він знаходить на занедбану хату, яка опинилася притулком німців. Спостерігає, як ховають вони вибухівку і йдуть на розвідку. Одного з ворогів Васьков вбиває і забирає зброю.

На березі річки, де вчора “спектакль фріцам влаштовували”, старшина і дівчата зустрічаються – з радістю, як сестри і брат. Старшина каже про те, що Галя і Ліза загинули смертю хоробрих, і про те, що всім їм належить прийняти останній, по всій видимості, бій.

Глава 13 “А зорі тут тихі…” скорочено

Німці вийшли на берег, і бій почався. Одне знав Васков в цьому бою: не відступати. Не віддавати німцеві ні клаптика на цьому березі. Як не важко, як не безнадійно – тримати. Здавалося Васкову, що він останній син своєї Батьківщини і останній її захисник. Загін не давав німцям перейти на інший берег.

Риту важко поранило в живіт осколком гранати.

Відстрілюючись, Комелькова намагалася відвести за собою німців. Весела, усміхнена і життєрадісна Женька ​​навіть не відразу зрозуміла, що її поранили – адже нерозумно і неможливо було загинути в дев’ятнадцять років! Вона стріляла, поки були патрони і сили. “Німці добили її впритул, а потім довго дивилися на її горде і прекрасне обличчя…”

Глава 14 “А зорі тут тихі…” скорочено

Розуміючи, що вмирає, Рита розповідає Васкову про сина Альберта і просить про нього подбати. Старшина ділиться з Осяниною своїм останнім сумнівом: чи варто було берегти канал і дорогу ціною загибелі дівчаток, попереду у яких було все життя? Але Рита вважає, що Батьківщину потрібно захищати.

Васьков попрямував назустріч ворогам. Почувши слабкий звук пострілу, повернувся. Рита застрелилася, не бажаючи мучитися і бути тягарем.

Поховавши Женю і Риту, знесилений, Васьков брів вперед, до закинутого скиту. Увірвавшись до диверсантів, убив одного з них, чотирьох взяв у полон. У маренні веде поранений Васьков диверсантів до своїх, і, тільки зрозумівши, що дійшов, непритомніє.

Епілог

З листа туриста (написано багато років після закінчення війни), відпочиваючого на тихих озерах, ми дізнаємося, що приїхали туди сивий дід без руки і капітан-ракетник Альберт Федотич і привезли мармурову плиту. Разом з приїжджими турист розшукує могилу колись загиблих тут зенітниць. Він помічає, які тут тихі зорі…

Скорочено теплота родинного інтиму

“Теплота родинного інтиму” аналіз

Аналіз вірша С. Чернілевького “Теплота родинного інтиму” наведений в цій статті. Своїм віршем Станіслав Чернілевський доводить, що сім’я – найвища цінність для людини, і найбільше горе – самотність, закликає цінувати родинне тепло.

“Теплота родинного інтиму” аналіз

Тема: згадування письменником про рідну хату, власне дитинство, матір, її доброту, щирість душі.

Ідея: уславлення найсвятішого для кожної людини – материнської любові, батьківської хати, щасливих років дитинства.

Основна думка: кожна людина ніколи не забуде і пам’ятатиме те рідне місце, де вона народилася, теплоту батьківської оселі, чарівне дитинство.

Віршовий розмір “Теплота родинного інтиму” – п’ятистопний хорей.

Художні засоби “Теплота родинного інтиму”

метафора: “досвіток не скрес”, “полум’я гуляє по гіллю”, “гіркотина зникає”, “печія не катує серце”, “душа світає”;

епітет: “світанковий вогонь”.

Станіслав Чернілевський використовує виразну метафору “мотузочком диму \ Хату прив’язала до небес”, позначаючи таким чином, що мати розтопила піч і дим піднявся вгору.

За допомогою персоніфікації “полум’я гуляє”, “печія не катує” створюються яскраві образи родинного затишку й тепла.

“Теплота родинного інтиму” образи

Образ хати, прив’язаної до неба, передає ставлення автора до батьківської хати як до найвищої цінності, даної людині небесами.

Поезія “Теплота родин ного інтиму…” пройнята правдивою синів­ською любов’ю до матері, до рідного дому. Ліричний герой крізь усе життя проніс най­світліші почуття до найдорожчої людини. Вони так само сильні, як і колись у дитин­стві. Це безумовна любов, справжній душев­ ний спокій. Так буває тільки вдома. Навіть дорослим інколи хочеться відчути себе ма­ ленькими, огорненими маминою ласкою ма­ люками. Її дбайливі руки ще вдосвіта роз­ ведуть у печі вогонь, поєднавши рідну хату із всесвітом. Мати ніжно закутає ковдрою плечі, не ставитиме безглуздих запитань, бо знає про сина більше, ніж він сам. Адже лише мати має особливий дар – відчувати свою дитину. Такий тісний духовний зв’я­зок, справжня щирість, розуміння без слів властиві родинним стосункам.

І та гіркота, що труїла серце дорослого чоловіка, поступово зникає, як примара, ніби розсіюється. Мамина любов творить дива. Читаючи твір, ми розуміємо, що пошанне ставлення до батьків, щирі почуття – це та опора, той життєвий стрижень, який рятує нас від душевного болю не тільки в дитинстві, а й у дорослому віці.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Скорочено “А зорі тут тихі” Васильєва


пісня душа народу
Скорочено “А зорі тут тихі” Васильєва