Симоненко. Мотиви лірики “Я хочу праці бути вічним другом і ворогом одвічному злу


Василь Симоненко – поет як прекрасної так і трагічної доля. Олесь Гончар називав його “Витязем молодої української поезії”. Життя його було, як метеорит. Він сліпучо сяйнув на українському небосхилі й пішов за обрій, полишивши сучасників у болючих роздумах: жити їм так, як він, чи далі животіти у вічному страху і духовно нидіти.
Вже з самого початку Симоненко поставив перед собою моральні принципи і завдання. він міг стати байдужим і черствим у 40 чи 50-ті роки, але він цього не зробив, він боявся прожити не потрібне, марне життя, саме тому, більше всього не любив байдужості у людях, бо від неї, справді все зло на світі. Його мета – залишити після себе на землі і у серцях людей, якийсь слід, принести користь людям:
І на стежках порослих будяками,
Що обминали зморені діди,
Я залишу мужицькими ногами
Хай неглибокі, та чіткі сліди
(“Я в світ прийшов не лише пити й їсти”)
А заради цього варто протистояти злим силам; мати відкрите обличчя, совість і говорити правду. Саме життєва правда стає мірою краси для Симоненка. Він був і залишався завжди, аж до самого кінця, чесною, відзивчивою людиною, був патріотом і сином своєї землі, котрий ніколи не зумів би зрадливо чи підло поступити. Наскільки йому мила й дорога Україна бачимо у його віршах, особливо у вірші “Україна”:
Коли мечами злоба небо крає
І крутить твою вроду вікову,

/> Я тоді з твоїм ім”ям вмираю
І в твоєму імені живу.
Як заповіт звучать слова із вірша “Лебеді материнства”:
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину!
Ці слова є повинністю кожної людини усіх часів. Цей вірш став колисковою поета, бо людина, як вважав поет, починається з колиски і мови матері, і є втіленням історії, характеру й долі народу.
Але найбільше й найкраще враження справила на мене річ Симоненка, яка на мій погляд, найширше виражає протистояння автора тодішній “недійсній” дійсності. І зараз не будемо пояснювати і аналізувати те, що не потребує пояснень:
Де зараз ви, кати мого народу?
Де велич ваша, сила ваша де?
На ясні зорі і на тихі води
Вже чорна паща злоба не впаде.
…Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...

Симоненко. Мотиви лірики “Я хочу праці бути вічним другом і ворогом одвічному злу
особливості композиції слова