РОЛЬ КНИЖКИ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ – СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА

СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА – ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ ЛЮДСТВА

РОЛЬ КНИЖКИ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Народе мій, дитино ясночола,

Живи й орудуй мовами всіма,

Бо кожна мова – твого духу школа,

Твоєї правди золоти сурма.

Дмитро Павличко

Чи замислювалися ви колись, для чого ми читаємо книжки?.. Звичайно для того, щоб про щось дізнатися, долучитися до того, чого ніколи не бачили й не чули. Отже, забезпечувати процес людського пізнання, надання інформації – це основна функція книжок. За своїм призначенням і формою вони є різними. Серед усього

їхнього розмаїття важливе місце посідають художні книжки, які створені письменниками й стали явищами мистецтва.

Як і живопис, скульптура, музика й кіно, література – один із видів мистецтва. Відмінність літератури від інших видів мистецтва полягає в тому, що вона є мистецтвом словесним, тобто слово є основною цеглинкою художньої літератури.

Мова художньої літератури відрізняється від звичайного мовлення. Вона виконує не тільки інформаційну роль, не тільки дає нам певні знання, а й учить мислити, змушує уявляти небачене, а ще впливає на наші емоції й почуття. Тобто художнє слово наділене набагато більшою

силою, аніж звичайне слово.

Художнє слово відображає дійсність не прямо, а опосередковано. Воно може відтворювати й те, чого немає в реальності (наприклад, казкові пригоди, фантастичні країни тощо). Отже, художні твори відтворюють не тільки те, що було і є насправді, а й те, що могло б бути або те, що можна тільки уявити. Де називається художньою умовністю, яка є однією з провідних ознак літератури як виду мистецтва. І тут без творчої уяви письменника й творчої уяви читача не обійтися.

Художнє слово має багато різних значень (багатозначність), які люди розуміють по-різному. Одна й та сама книжка може викликати різні оцінки й враження. Отже, художні твори дають нам велику свободу в роботі нашого розуму, уяви та почуттів.

Процес читання – це особистий діалог читача з книжкою. До зустрічі з нею треба готуватися (у тому числі з допомогою вчителя, підручника)! А ще її можна перечитувати в різні періоди життя й щоразу відкривати для себе щось нове! Адже змінюємося ми, змінюється й наше сприйняття книжки…

Не забуваймо про те, що книжки дають нам не тільки інформацію, емоції, поштовх для мислення, а й велику радість, задоволення від самого процесу читання. Якщо ви навчитеся читати книжки не тільки тому, що це потрібно за шкільною програмою, а й тому, що вам це подобається, якщо книжка стане для вас наче ковток свіжого повітря, без якого не можна обійтися, це буде означати, що поступово ви стаєте справжніми читачами.

Художня книжка не може змагатися з новітніми інформаційними технологіями, але нині їх варто використовувати для збагачення кола читання, для розвитку якостей творчого читача.

У наш час будь-яку книжку можна знайти не лише в бібліотеках, а й в Інтернеті, про неї можна поговорити на інтернет-порталі, обмінятися враженнями щодо прочитаного зі своїми однолітками не тільки в Україні, а й з інших країн.

Твори художньої літератури мають допомогти нам ставати справжніми людьми, зберегти відчуття краси, формувати моральні якості, виховувати постійне прагнення відкриття світу та пошуку шляхів порозуміння з іншими людьми, країнами, народами. Твори художньої літератури формують у нас відчуття гідності за свій народ, свою країну й водночас усвідомлення того, що ми належимо до світової спільноти, до всього людства, доля якого залежить від рівня культури кожного з нас.

Творче завдання

1. Поясніть висловлювання великих людей про художню літературу та читання.

Література – це совість людства (письменник і філософ Ф. Геббель).

Читання книг відкриває нам самих себе і світ (філософ і письменник Й. В. Гете).

Книги – це маяки в океані часу (філософ А Шопенгауер).

2. Складіть власне висловлення про роль книжки в житті людини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

РОЛЬ КНИЖКИ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ – СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА


що таке людська байдужість
РОЛЬ КНИЖКИ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ – СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА