Повість-казка. Лаймен Френк Баум “Чарівник країни Оз”; “Мудрець країни Оз”. Підсумок за розділом

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

4 КЛАС

ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ

Уроки 22-23

Тема. Повість-казка. Лаймен Френк Баум “Чарівник країни Оз”; “Мудрець країни Оз”. Підсумок за розділом

Мета: ознайомити учнів з особистістю американського письменника – основоположника американської літературної казки; зацікавити учнів його творчістю, змістом казки; вчити зіставляти епізоди тексту з ілюстраціями, знаходити зачин, основну частину, кінцівку тексту; виховувати уважність.

Обладнання:

мапа світу; портрет Л. Ф. Баума; тести; картки для перевірки знань; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда про особливості казкової повісті

– Який розділ вивчаємо?

– Що таке повість-казка?

– Які ще є казки?

2. Вікторина “Знавці назв творів та їх авторів”

– З’єднайте назви казкових повістей із авторами, які їх написали.

“Мері Поппінс”

“Пітер Пен і Венді”

“Хроніки Нарнії”

“Казки дядечка Римуса”

“Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона

з дикими гусьми”

“Чарівник Країни Оз”

К. С. Льюїс

С. Лагерлеф

Д. Ч. Харріс

П. Треверс

Д. М. Баррі

Л. Ф. Баум

– Яку з казок ми не читали? (“Чарівник з Країни Оз”)

III. Повідомлення теми й мети уроку

– А сьогодні ми продовжимо ознайомлення з казковими повістями і прочитаємо казку американського письменника Лаймена Френка Баума “Чарівник Країни Оз”, “Мудрець Країни Оз”.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя про автора та твори американського письменника Френка Баума

Демонстрування портрету.

– Вигадана письменником казкова країна Оз досі вабить до себе читачів з усіх країн, адже діти завжди полюбляли читати про пригоди казкових героїв.

2. Опрацювання твору Л. Ф. Баума “Чарівник Країни Оз”

1) Виразне читання казки учителем.

– Де мешкала Дороті?

– Хто розважав дівчинку?

– Чому Дороті підхопив смерч?

2) Словникова робота.

– Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

image34

3) Цікаво знати!

Прерії – це безлісі рівнини Північної Америки з густою трав’янистою рослинністю.

4) Повторне читання казки (мовчки).

– Відшукайте в тексті опис бурі (1-й варіант).

– Прочитайте опис природи Краю Журавлів (2-й варіант).

5) Вправи на розвиток техніки читання.

А) Читання “Зачіпка – кидок” (Зрази по 20 секунд).

Б) Гра “Дочитайте речення” (проводять учні).

6) Розвиток зв’язного мовлення.

– Доведіть, що жителі цього краю були добрими та вдячними.

– Перекажіть уривок із твору від імені Дороті.

3. Опрацювання казкової повісті “Мудрець країни Оз” (скорочено)

1) Читання першої частини учнями (мовчки).

– Що дивовижного в країні Оз?

– Що ви дізналися про секрет чарівника Біні Ару?

– Чи сподобався вам його син Кікі Ару?

– Дайте характеристику батька і сина.

– Про що мріяв Кікі? Чому він перетворився на орла?

– Як би ви назвали цю частину?

2) Читання другої частини “ланцюжком”.

– Читаючи, зверніть увагу, як відбувалася зустріч Кікі і Чудернацького дідка.

– Знайдіть і прочитайте опис зовнішності Злючки-Закарлючки. Яке враження він на вас справив?

– З якою метою гном намагався потоваришувати з хлопцем? Як на це реагував Кікі?

3) Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Хто швидше?”.

– Прочитайте наступну частину і порахуйте, скільки разів у ній зустрічається слово пирзкхгл? (5)

Б) Чи були такі речення в казці?

– “Того вечора в Лісі Гугу зчинилася бійка”. (Ні)

– “Всі звірі загомоніли одне до одного, і на зборах зчинився страшенний галас”. (Так)

– “Яз великою радістю вітаю вас у своєму королівстві”. (Ні)

– “Очі Лякливого Лева спалахнули недобрим вогнем”. (Так)

– “Там він розкрив Білий Саквояж Мудреця”. (Ні)

4) Пофантазуйте!

– Уведіть у казку своїх персонажів. Складіть розповідь за малюнком підручника.

V. Узагальнення та систематизація знань

– Що сказав на прощання король Гугу своїм гостям?

– Чого навчає ця казка?

>> Поміркуйте над прочитаним розділом!

– Поясніть назву розділу, що об’єднує повісті-казки. Розкажіть, які пригоди та мандрівки вам сподобалися. Доберіть назву до цього розділу.

– Поміркуйте, чому казки мають велике виховне значення.

– Хто з героїв повістей-казок вплинув на ваше прагнення змінити щось у своєму характері? Як саме?

– Як ви гадаєте, у чому пізнавальне значення казок? З яким настроєм ви читали ці твори?

>> Тестування

– Позначте правильну відповідь.

1) Головних героїв книги “Хроніки Нарнії. Небіж чаклуна” звали:

А) Дігорі та Поллі;

Б) Ендрю та Поллі.

2) Діти подорожували світами за допомогою:

А) чарівної книги;

Б) чарівних перстеників.

3) Братець Кролик переміг Братця Вовка,…

А) заманивши його в пастку-скриню;

Б) спритно вискочивши зі своєї хатки.

4) Няня Мері Поппінс на другий поверх будинку:

А) виїхала на поручнях східців;

Б) піднялася за допомогою парасольки.

5) Нільс звільнив:

А) замок Глімінгегус від пацюків;

Б) замок Кебнекайсе від мишей.

6) Пітер Пен шукав у кімнаті Венді:

А) чарівного капелюха;

Б) свою тінь.

7) Гном Злючка-Закарлючка намагався подружитися з Кікі, щоб:

А) вивідати секрет перевтілення;

Б) допомогти йому швидко потрапити до країни Оз.

VI. Підсумок уроку




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

Повість-казка. Лаймен Френк Баум “Чарівник країни Оз”; “Мудрець країни Оз”. Підсумок за розділом


план до оповідання хамелеон
Повість-казка. Лаймен Френк Баум “Чарівник країни Оз”; “Мудрець країни Оз”. Підсумок за розділом