Неповторний світ юності, вічне і швидкоплинне в шипі людини в повісті Володимира Дрозда “Ирій” М. КОЦЮБИНСЬКИЙ, О. НАЗАРУК, В. ДРОЗД


8 КЛАС

З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

М. КОЦЮБИНСЬКИЙ, О. НАЗАРУК, В. ДРОЗД

Неповторний світ юності, вічне і швидкоплинне в шипі людини в повісті Володимира Дрозда “Ирій”

Центр “дроздівського” мікрокосму, того осереддя, яке ніби притягує душу того, хто в ньому народився, – Пакуль. Вступне слово письменника до вибраного двотомного видання має заголовок “Мої духовні мандрівки: від Пакуля до Мри на і знову – до Пакуля…”. Пакульський світ навічно викарбуваний і в душі героїв творів В. Дрозда. Вони також будуть здійснювати духовні мандрівки, кінцевим пунктом яких буде Пакуль.

В центрі уваги письменника – людина і світ, зміни у житті та їх вплив на формування світогляду молоді та інші проблеми.

Михайло Решето, головний герой повісті “Ирій”, мешкає в селі Пакуль разом зсвоєю матір’ю, але мріє про той час, коли поїде до міста вчитися у старших класах. За своєю вдачею Михайло – добрий хлопець, мрійник, пише вірші, перекопаний у тому, що, покинувши рідне село, його любистки, бузки, ніколи вже не повернеться сюди, бо в місті – зовсім інше життя, повне пригод, а Пакуль – ні вчорашній день. Ирій – казкова країна, де “не буває зими, де карасі ходять на берег і мирно бесідують із щуками, а вовчиці вигодовують ягнят”. Країна його майбутнього.

Йому довелося перед від’їздом вислухати “напучування” матері

(не займайся дурницями, тобто не пиши вірші), добре вчись… Під час навчання у міській школі хлопець дійсно побачив нове життя: дядько Денис займається комерцією, “бо в його серці живе мрія про автомобіль”, Михайло відвідав валку, вступив у суперечку з жуком; зрозумів, що людина майбутнього мусить жити новими ідеями, для реалізації яких необхідні знання.

Його нове життя тепер підкорялося трьом правилам: казати правду, керуватися у своїх вчинках розумом, бути готовим до самопожертви заради свого друга. Від Кузьми Перебенді Михайло дізнався, що його родина Решетів має козацьке коріння. У місті Михайло зустрів своє перше кохання…

Але з часом Михайло почав відчувати, що він наче розіп’ятий між містом і се лом: коли мешкав у селі, думав про місто, а в місті думає про село. “Пакуль, говорить автор, – це його Ирій, доти, до кінця днів своїх повертатимешся, а повернувшись – знову рватимешся у широкі світи”. І це характерно для юності Така філософія життя!

Письменник намагається передати життєву мудрість, яку зміг усвідомити сам: поривання до нового, незвіданого, часто пов’язаного з великим містом, – неодмінна прикмета юності. Неважливо, де людина формується, набуває життєвої мудрості, усвідомлює моральні цінності – в сільській хаті під солом’яним дахом або у висотному будинку. Риси особистості залежать від кожного з нас, від наших батьків.

І якщо остаточні якості особистості сформуються у місті, це не означатиме, що можна забути місце, де ти народився. З віком людину обов’язково потягне туди.

Письменник розмірковує над питанням вічного та швидкоплинного в житті людини. Що ж, на думку В. Дрозда, вічне? Без сумнівів, моральні цінності, серед яких патріотизм, вічною людською чеснотою є прагнення самовдосконалення, вічним є місце, куди людину тягнутиме все життя, – місце, де вона народилася. Вічним буде потяг до змін, до нового, пошук кращого – такого, яким уявляють його собі різні люди, поривання до нового і повернення до того, з чого почався життєвий шлях. І так буде не один раз. Вічною цінністю повинна бути самоповага. Вічним є мистецтво, якому хоче присвятити своє життя Михайло. Але є в житті й швидкоплинне: світогляд, який зазнає змін, коли формується, захоплення, закоханості, погляди та уявлення, фантазії та мрії. Все це – прояв плину життя, вічного колообігу Всесвіту, центром якого для кожного буде свій Пакуль. Швидкоплинним можна вважати і прагнення матеріального збагачення, містечкове мислення, корисливість та егоїзм.

Пакуль та Ирій – два ключові поняття в цій повісті, в яких закладена ідея: хоч кожному з нас доводиться залишати рідні гнізда й шукати своє місце у великому світі, все одно ми вічно тяжіємо до витоків, першоджерел – того місця, де народилися й виросли.

Володимир Дрозд написав: “Можна відцуратися села, відцуратися селянського хліба. Тільки самого себе не можна відцуратись”. Ці слова він довів своєю повістю “Ирій”.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...

Неповторний світ юності, вічне і швидкоплинне в шипі людини в повісті Володимира Дрозда “Ирій” М. КОЦЮБИНСЬКИЙ, О. НАЗАРУК, В. ДРОЗД
якою повинна бути справжня людина