МИШКА – БОГДАН ЛЕПКИЙ (1872 – 1941)

Українська література 7 клас – Л. Т. Коваленко – Освіта 2015
“ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ – ЛЮДИНА…”
БОГДАН ЛЕПКИЙ (1872 – 1941)
МИШКА

(Казка для дітей: для малих і великих)

Була собі мишка. Така, як і другі: сіренька, маленька, кінчасті вушка, довгий, гладкий хвостик.

У самім кутку хати, де нога від ліжка щільно притикає до стіни, мала свою нору. Мешкання не розкішне, але безпечне. Ніхто з людей не заглядав туди.

О, люди, – це дуже цікаві сотворіння!

Мишка боялася людей.

Коли на хаті не видно було ані одного чобота,

ні одної ноги, висувала головку, зиркала направо й наліво, і скоренько, скоренько, як шнурочок, пересувалася попід стіну у двері.

Шу-усть! – і вже на подвір’ї.

Там не боялася нікого. Ні пишно вбраного когута, що ходив, мов жандар, ні круторогого вола, що лежав біля стайні, мов гора, і румигав, ні господині, що на ціле село тарахкотіла терлицею, а язиком ще голосніше, ніж терлицею, – нікого!

Бігла на поле.

Там стрічалася з своїми сестрами із міста.

Ці були дуже бідні: худі, голодні, миршаві. Ледве хвостики волокли за собою. Розказували, що тепер у них в городі страх погані часи. Люди не мають що їсти, а про

миші, то вже і не згадуй.

Їм просто пропадай! Ніде ні крушпинки хліба, ні одної крупинки, нічого. Господиня, як крає хліб, то над тарілкою, а крає так тонко, що руку крізь краянку видно. Як пряче зі стола, то кришки на долоню згортає і дитині до рота несе, щоб з голоду не вмерло… кажуть, війна. Люди людей мордують, не мають часу працювати на хліб…”

А каша мишка на те до них:

– У моїх господарів не те. Єсть чим поживитися. Коли я й вибігаю в поле, то це не з голоду, а так із привички, щоб подивитися на світ, бо у норі скучно. Все з тими дітьми, та й з тими дітьми. Такі вам неслухняні, пищать, а на мені шкура терпне, щоб господар не вчув. О, мій господар дуже страшний. Його всі бояться. Колись, ту двох кабанів забив. Такі здорові кабани, а він їх порізав. Сало повісив у димарі, коптить. А м’ясо їдять. Добре їдять. Уночі приходять якісь чужі люди, і він їм продає. За гарні гроші. Гроші ховає у ящик під ліжком, недалеко від моєї нори. Іноді, як ціле село спить, перед хату заїжджає візок. Злазить двоє людей і з хати виносять м’ясо, масло, яйця, крупу і сало. Таке чутке сало, що аж в носі вертить…

– Не говори, сестричко! – перебивають городські мишки. – Не говори, бо нам млісно стає. Ми вже й забули, як сало виглядає.

Мишці жаль голодних городянок, вона важко зітхає і говорить дальше:

– А коли вже добре навантажить візок, то господар випроваджає його полевою доріжкою під ліс, а сам вертає в хату. Тиче жінці гроші під ніс і каже: “Що, гарно пахнуть? Х-ха-ха! От бачиш, і війна на щось придасться. Перше ми за рік не заробили стільки, що тепер за місяць. Розбагатіємо”. І ховає гроші у ящик під ліжко. В цьому ящику стояли колись гранати, а тепер гроші. Ще трохи, і ящик цей тяжко буде замкнути, так їх багато.

– А господиня? – питають цікаві мишки.

– Господиня ходить тепер, як паня. Які у неї сорочки, які кружева – пфу! Пахучим милом вимивається.

Городські миші вірити не хочуть. “Пахучим милом вимивається, а наша вмивається слізьми…”

Наговорившися доволі, мишка вертає домів.

Перетиснеться крізь двері, як тінь майне попід стіну і шу-сть! до нори. Тільки хвостик іноді визирає. Але й хвостика ніхто не бачить, бо де там тепер людям заглядати під ліжко.

Їм не до того.

Раз якось вертає наша мишка і чує – в хаті чужим духом пахне. Знялася на задні лапки – заглядає. Перше побачила великі черевики на деревляних підошвах, а там обшарпана спідниця, а вище полатана сорочка, а ще вище обличчя, худе, худе, лиш шкура та кості, лиш ці червоні, заплакані очі. “Це одна з тих із міста, – погадала собі мишка. – Вони приходять без нічого і відходять з нічим. Побачимо”.

А жінка говорила, мовби за труною ішла:

– Змилосердіться, господине, дивіть! Ніг собі в цих проклятих колодках не чую. У мене хора дитина, як мені без молока вертати? Най би хоч перед смертю напилося. Совісті нема на тую муку дивитися. Я ж – мати. Я вам цього, спасителько моя, вовіки не забуду. Я вам гроші в суботу принесу, так мені Боже, дай спокійно сконати, що принесу…

А господиня:

Ілюстрація Софії Кохан

– Мої корови тільки молока дають, що кіт наплакав. От, дою, щоб не запустити. Прийдіть, як отеляться. Тепер ми самі не маємо що пити. Спитайте в наших сусідів. Може, продадуть; вони на гроші ласі і рідного батька продали б, а в нас нема що продавати, хоч і хотіли б.

Як мишка тую розмову почула, то так їй соромно зробилося, не за себе, а за господиню, що чимскорше побігла до нори.

“Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати, як люди. І як цим людям язик на таку брехню повертається? Погані люди. Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший від життя. Але я їм!”

І в маленькій мишачій голові зродилася велика ідея. Знищити, поторощити цей папір, що його кривдою людською чути, поганий папір.

Вона припала до деревляного ящика і гризла, і гризла, і гризла. Зразу ящик, а там і гроші. Працювала цілу ніч. В днину відпочивала, а на ніч дальше до роботи. Так кілька діб, аж не було що гризти.

Одної днини каже господар до своєї жінки:

– Я чоловік праці. У мене ніхто не сміє дармувати. Гроші також. Їх треба пустити в рух. Купимо за них кілька свинок, двоє-троє телят, підгодуємо, продамо і купимо нових, і знов продамо, поки не будемо мати тільки грошей, що в банку. Бог знає, коли буде друга війна.

Кахикаючи і постогнуючи, бо був товстий, як годований кабан, поліз під ліжко. Добув ящик, відчинив і… очі йому пішли в стовп, брови підлізли вгору, волосся дубом стало.

– Погризли, погризли, погризли!

– Що? Де? Коли? – питалася жінка.

– О, дивися! О!

І вона теж встромила ніс у ящик:

– А-а-а!

– Це ти тому винна, це ти!

– Всьому я винна, всьому я… – плакала жінка.

А господар кричав:

– Я не раз говорив, що треба нам кота, великого, здорового кота, а ти ложки молока жалувала для його: ти! ти! ти!

І кинувся на неї з кулаками.

Але мишка не чекала, що дальше буде: моргнула на дітей, і вони шнурочком вибігли крізь відчинені двері на поле. Краще там, ніж у такій хаті.

ЗБАГАЧУЙ СВОЄ МОВЛЕННЯ

1. Автор пише про мишей: Ці були дуже бідні: худі, голодні, миршаві.

Із запропонованих синонімічних рядів вибери той, що пояснює лексичне значення слова миршавий:

1. Жалюгідний, злиденний, нужденний, убогий, мізерний.

2. Непоказний, непомітний, невиразний, непривабливий.

3. Поганий, недобрий, нехороший, жахливий, незугарний, кепський.

4. Слабкий, безсилий, кволий, немічний, недолугий, плохий, плюгавий.

2. Прочитай речення: Добув ящик, відчинив і… очі йому пішли в стовп. З-поміж наведених нижче фразеологізмів визнач синонімічний до виразу очі пішли в стовп:

Аж вбира́ти в се́бе о́чі;

Аж за о́чі халати;

Аж і́скри з оче́й посипались;

Аж о́чі догори́ лі́зуть;

Аж о́чі з голови́ вила́зять.

Два-три з наведених фразеологізмів уведи в речення.

БУДЬ УВАЖНИМ ДО СЛОВА

Ко́гу́т – півень.

Жанда́р – особа, що служить у військах жандармерії.

Румига́ти – відригувати та повторно пережовувати проковтнуту їжу.

Терли́ця – знаряддя для тіпання, тертя льону, конопель.

Отели́тися – про корову, що народила теля.

ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Поясни, коли відбуваються події, зображені у творі. Свою відповідь обгрунтуй.

2. Визнач ставлення автора до війни. Наведи докази з твору на підтвердження своєї думки.

3. Визнач елементи сюжету твору. Проаналізуй, яка подія є зав’язкою, а яка кульмінацією у творі.

4. Про людей Мишка каже: О, люди, – це дуже цікаві сотворіння! Як ти думаєш, чому людей вона називає цікавими та ще й говорить про них з окличною інтонацією?

5. Людей Мишка називає також страшними й поганими. Які вчинки людей наштовхують ” на такий висновок? Свою відповідь обгрунтуй.

6. У творі автор говорить, що люди ховають гроші в ящику з-під гранат. Якого значення набуває ця художня деталь у творі?

7. У творі всіх героїв події випробовують на наявність совісті. Голодна жінка про голодування дитини щиро зізнається: Совісті нема на тую муку дивитися. Як ти розумієш, що таке совість, і чи у всіх персонажів казки вона є? Свою відповідь обгрунтуй.

8. Про Мишку автор зауважує: Була собі мишка. Така, які другі…. Чи справді вона нічим не відрізнялася від решти? Свою відповідь обгрунтуй.

9. З’ясуй, який мотив помсти Мишки людям. Який підтекст автор укладає у визначення маленька мишача голова?

10. Поясни, чому автор називає ідею Мишки помститися людям великою.

11. Якщо Мишка перед своїми міськими сестрами хизувалася, що ніколи голодною не буває, то чому наприкінці твору вона відмовилася від ситого життя і втекла з дому? Що означає її фраза: Краще там, ніж у такій хаті?

12. Поясни, до яких морально-етичних наслідків призводить жадоба до багатства. Відповідаючи, цитуй уривки та наводь приклади із життя.

13. Автор назвав твір казкою. А як ти визначиш жанр твору? Свою відповідь обгрунтуй.

14. “Казка” призначена для дітей – дорослих і малих. Чому саме так автор визначає адресата твору? Свою відповідь обгрунтуй.

15. Назви у творі дві події, одна з яких трагічна, а друга – комічна. Яка їхня роль у розкритті моралі твору?

16. Визнач тему й ідею притчі. Назви дві ключові проблеми у творі.

Подискутуй з однокласниками

Чи заслуговує на осуд прагнення людей до матеріального добробуту? Свою відповідь обгрунтуй.

ЛІТЕРАТУРА В КОЛІ МИСТЕЦТВ

1. Чимало поетичних творів Б. Лепкого покладено на музику. Досліди цю сторінку творчості поета, підготуй повідомлення та виголоси його на уроці або оприлюдни матеріали для ознайомлення однокласниками в соціальних мережах.

2. Прочитай уривки з книги спогадів Б. Лепкого “Казка мого життя” та розглянь репродукцію картини О. Шупляка “Богдан Лепкий (Різдво)” на с. 164. Поділися з однокласниками своїми враженнями про ці твори мистецтва.

ТИ – ТВОРЧА ОСОБИСТІСТЬ

1. У зошиті або на комп’ютері створи комікс за мотивами твору “Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)”. Організуй з однокласниками виставку робіт. Вислов своє враження про їхні твори.

2. Рід Лепких подарував українській культурі багато письменників, учених, дослідників, релігійних і культурних діячів. Досліди родовід письменника та намалюй генеалогічне дерево роду Лепких.

ТВОЇ ЛІТЕРАТУРНІ ПРОЕКТИ

Б. Лепкий писав: Бережанська гімназія ставала приютом талановитих хлопців, котрі стягались до неї з інших міст, де віяло іншим, більш урядовим духом і де їм важко було покінчити науку. Досліди, у житті та діяльності яких визначних діячів науки і культури місто Бережани відіграло значну роль. Створи електронний журнал, у якому оформи результати дослідження, надішли його однокласникам.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитай біографічну статтю про Б. Лепкого, спогади про нього та уривки з його публіцистичної праці. Поясни, звідки, попри тяжкі обставини життя, Б. Лепкий черпав натхнення?

2. Поясни громадянську позицію письменника. Напиши сенкан за твором Б. Лепкого “Казка”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)

МИШКА – БОГДАН ЛЕПКИЙ (1872 – 1941)


на карб не ставте дотепер мені
МИШКА – БОГДАН ЛЕПКИЙ (1872 – 1941)