Героїчне минуле українського народу у творах Тараса Шевченка


Тарас Шевченко – геніальний український поет, художник, мислитель, ідеї якого одухотворюють і кличуть до свободи. Він любив свй народ, оспівував його мудрість, працьовитість, щире серце, боровся за його волю. Тому і став національним пророком, українським Мойсеєм, що вивів свою націю з рабства і просвітив їй шлях до незалежності.
Однією з головних тем творчості Шевченка усіх періодів була героїчна історія України. Твори поета на історичну тематику різноманітні за своїм змістом. Частина їх присвячена конкретним подіям минулого, в них діють історичні постаті (“Іржавець”,”У неділю святую…”, “Чернець”, “Заступила чорна хмара”) Інші мають побутовий характер (“Швачка”, “Хустина”, “У тієї Катерини”) Окрему групу становлять поеми, дія яких відбувається у 18 столітті (“Сотник”, “Титарівна”).
У минулому України Шевченка передусім приваблювала героїчна боротьба українського народу проти польськогої шляхти, турецьких і московських поневолювачів Центром відсічі чужих нападників була Запоріжська Січ – славна козацька республіка, що являла собою дивовижне явище лицарів-селян, хоробрих січовиків.
В історичних творах Шевченка оспівуються образи хоробрих народних месників: Симона Палія, Северина Наливайка, Микикти Швачки. Звертаючись до минулого України, Кобзар возвеличує боротьбу за свободу,

пробуджує національну свідомість і спонукає поневолений народ піднятися з колін. Саме у поемі “Іван Підкова” (1839р) Шевченко показав, що втрачене можна відновити, що такі люди, як Підкова, і зараз напевно є, бо дух народу не знищений.
Як чудово він змальовує у поемі боротьбу козаків проти турецько-татарських загарбників. Ці походи підносили гордість народу за героїчне минуле, будили і будуть будити патріотичні почуття
Перший історичний твір “Іржавець” Шевченко написав у 1847 році на засланні. У ній розповідається про події, після війни шведів з Росією у 1708-1709 років, поразку шведів під Полтавою, відхід гетьмана Мазепи і кошового отамана Запорізької Січі Кості Гордієнка в Туреччину. Після епічної розповіді про ці події йде монолог, звернений до України, в якому з болем говорить поет про її долю:
Мій краю прекрасний, розкішний, багатий!
Хто тебе не мучив?..
І все то те лихо, все, кажуть, од Бога!
Чи вже ж йому любо людей мордувать?
А надто сердешну мою Україну.
Що вона зробила? За що вона гине?
За що її діти в кайданах мовчать?
Вся поема пройнята щирим уболіванням за долю українського народу.
Глибокий талант Шевченка розкривається в найбільшому поетичному творі – історико-героїчній поемі “Гайдамаки”, в основу якої лягли події повстання 1768 року, відоме під назвою Коліївщина. На широкому історичному тлі показана боротьба українського народу проти польської шляхти. Головний герой поеми – безсмертний, непереможний народ. І у цьому творі теж ми басимо, як Кобзар, звеличує рух та його героїв-лицарів коліївщини. Оспівав високі якості нашого народу, тут проголошено заклик до боротьби, проти самодержавства і віра у здобуття волі.
Шевченко вірив, що “Козацька слава не поляже”. Цього і доманався у своїй творчості невмирущий Кобзар.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
Ось де, люде, наша Слава,
Слава України!!!1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...

Героїчне минуле українського народу у творах Тараса Шевченка
чи важко бути білою вороною