Богдан Лепкий. “Видиш, брате мій…” Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні


УРОК 42

Тема. Богдан Лепкий. “Видиш, брате мій…” Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні.

Мета. Ознайомити учнів з історією написання поезії; розкрити феномен пісні, що стала народною; розвивати творчу уяву школярів; виховувати любов до рідної землі, до української пісні.

Обладнання: малюнок журавлів, аудіозапис пісні “Чуєш, брате мій…”, портрет Л. Лепкого.

Хід уроку

I. Повідомлення мети і завдань уроку.

II. Робота над новим матеріалом.

1. Вступне слово вчителя.

Хоч ти багатий і свобідний нині,

За океаном віднайшов свій край,

Про тих, що там, у рідній Україні,

Не забувай! Не забувай! Не забувай!

– Багато років тому Богдан Лепкий цими словами звернувся до людей, які з різних причин покинули рідну домівку й опинилися на чужині. Ці слова поета актуальні й сьогодні. Сотні тисяч людей, залишаючи рідних і близьких, у пошуках кращої долі ідуть за кордон. Одних туди жене матеріальна скрута, інших – бажання не розтратити своє покликання, а ще інших – прагнення дати дітям те, чого самі не змогли мати. Одні за кілька років повертаються додому, інших вже ніколи не відпустить від себе чужина.

Така доля судилася і Богдану Лепкому – навіки залишився в чужій стороні.

2. Бесіда з учнями.З яких причин Б. Лепкий з сім’єю емігрував за кордон?

– Як склався там його життєвий шлях?

– Чи можна сказати, що письменник ніколи не забував про Україну?

– Чому Б. Лепкий ще на початку своєї літературної діяльності звернувся до теми еміграції? (Б. Лепкому була до болю близька доля галицьких та буковинських селян, які їхали, гнані голодом та холодом, у чужі краї. Цій темі він присвятив вірш “В світ за очі” (1895 р.).)

3. Історія написання поезії “Видиш, брате мій …” Перебуваючи далеко від рідного Поділля, у Кракові, Б. Лепкий часто ходив на вокзал, дивився на шукачів кращої долі й постійно мучився тим, що Краків став для емігрантів перевалочним пунктом. І тоді Богдан Сильвестрович написав поетичну мініатюру, що, за висловом Ф. Погребенника, є “моцартівським реквіємом українським трударям-емігрантам”. Це був вірш “Журавлі”. Первісний текст є у ваших підручниках.

4. Виразне читання поезії вчителем.

5. Бесіда за змістом. (Використовуємо малюнок з журавлями на дошці.)

– До кого звертається автор у своєму вірші? Зачитайте рядки з тексту.

– Який народний символ використовує Б. Лепкий у вірші? Що він означає?

– Яким настроєм сповнена поезія?

– Яку роль відіграють повтори у вірші?

– Розкрийте основну думку твору.

– Чим близька ця поезія сучасним читачам?

6. Доповнення вчителя.

– “Вірш склався, – згадував потім поет, – немовби сам із себе, без мого відома і праці”. Було це пізнього осіннього вечора 1910 року. Письменник повертався з театру, а в імлі нічного неба, відлітаючи, кричали журавлі. Це мимоволі нагадало поету довгі ряди емігрантів, що також “відлітали” в сіру безвість за моря.

7. Виступи учнів з повідомленням . (Звертаємося до портрета Л. Лепкого.)

– Час мовити кілька слів і про автора музики Левка Лепкого. Був він середнього зросту, міцної будови тіла, веселий, привітний чоловік.

Обдарований, як і його старший брат Богдан, сам написав непогані вірші, любив грати на гітарі, співав, умів малювати. Це ж за його ескізами було пошито шапки-“мазепинки”, мундири і виготовлено відзнаки українських січових стрільців, прийняті згодом і в УГА.

– Пісню від Левка Лепкого почув художній керівник галицького театру Степан Чарнецький. Мандруючи з театром, часто її виконував, і вона швидко поширилася по всій Галичині. Та не емігранти прийняли її першими за свою.

Спалахнула пожежа Першої світової війни, розлилося море сліз і крові. Не один думав: перелечу чи не перелечу я це пекельне море? Пісня набирала нового, не менш трагічного змісту, тому й була такою популярною серед українських січових стрільців, тому й перелітала окопи і ширилась по всій українській землі.

– Після боїв у Карпатах понесли цю пісню з собою полонені кубанські козаки, і вона деякий час поширювалася під назвою “кубанської пісні”. Так залетіла вона аж на Зелений Клин.

Трохи інших барв пісня набула, коли в 30-х роках хтось заніс її на Соловецькі острови. “Журавлі”, як згадують очевидці, стали вірними супутниками соловецьких в’язнів, яким так і не вдалося перелетіти Біле море (сталінські кати по-злодійському топили в’язнів у крижаній воді).

(Звучить у запису пісня “Чуєш, брате мій…”)

III. Закріплення вивченого.

Творча робота ( Навіяна мелодією або за поданим початком).

– Відлітали у вирій журавлі…

Відлітали, аби більше не повернутись. Безмірна туга і печаль розносилися по світу від того журавлиного плачу. І здавалося, цьому безконечному, вічному пташиному лету не буде кінця. А зранене серце щемить, тужить. Скочується пекуча сльоза скорботи у роз’ятрене тіло матері-України.

Хто ж ті журавлі, що не дочекалися весни на Батьківщині та залишилися у вирії так довго? Це – наша українська гордість, наша духовність, цвіт – інтелігенція. Не можна перелічити тих куточків світу, де знаходили вони свій захист, притулок, але не рідне гніздо.

IV. Підсумок уроку.

– Ця сумовита, скорботно-задумлива пісня лунає скрізь, де тільки живуть у світі українці. Вона перекладена польською, німецькою, англійською, французькою, єврейською і навіть японською мовами.

Її співають хором і сольно, мелодію виконують духові оркестри у найтяжчі хвилини смутку й печалі, коли прощаються навіки з людиною. Тепер, через роки і відстані, Богдан Лепкий повернувся в краї своєї молодості у бронзі та граніті, став на постаменті посеред майдану. Його рідні “Журавлі” кличуть “кру-кру” через всю Україну, через його долю.

За словами Ф. Погребенника, “ні Б. Лепкий, ні його брат – поет і композитор Лев Лепкий навіть такою геніальною піснею не розчулили серця ідеологічних можновладців, які наклали на їхні імена і творчість вето”.

V. Домашнє завдання.

Виконайте (за бажанням) ілюстрації до поезії.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...

Богдан Лепкий. “Видиш, брате мій…” Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні
дмитро білоус